Robinson Crusoe

Robinson Crusoe, Daniel Defoe’nun  1719 yılında ilk basımı yapılan ve ilk ingilizce roman olarak kabul edilen kitabıdır. Kitap İngiltere’de yaşayan Alman asıllı bir ailenin küçük oğlu olan Robinson Kreutzner‘in dünyayı gezme hayalleri ile çıktığı yolculuktaki olayları anlatmaktadır. Babasının tüm itirazlarına rağmen Robinson Kreutzner hayalini gerçekleştirmiş ve yolcuğunun ilk 28 senesini ıssız bir adada yalnız geçirmiştir.

Kitabın orjinal adı olduça uzundur: Yorkl’u Bir Denizcinin, Kendi Kaleminden, Deniz Kazası ile Düştüğü Amerika Sahillerindeki Oroonoque Nehri Ağzındaki Issız Bir Adada 28 Yılını Geçirirken Yaşadığı Serüvenler ve Korsanlar Tarafından Kurtarılması.

Kitaba gösterilen ilgi: İlk çıktığı yıllarda (25 Nisan 1979) okurların tepkisi çok olumluydu.  İlk yıl 4 baskısı çıktı ve sonraki yıllar okuyucu kitlesi sürekli artış gösterdi. Daha sonraki yıllarda çocuklar için kitabın kısaltılmış versiyonu ve sadece resim içeren kitaplarda basıldı.

Kitaba daha sonradan Robinson Crusoe’nin adadan kurtulduktan sonraki maceraları anlatan bölümler de eklendi fakat bu bölümler diğer milletleri aşağıladığı için evrensel bir ilgi görmedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.