Refika Birgül İle Mucize Lezzetler

Geçen gün NTV’de ilk defa gördüğüm bir yemek programını anlatmak istiyorum size. Programın adı: Mucize Lezzetler! Refika Birgül ise yemekleri yapan  ve sunan 🙂 Ben bu kadar maharetli, eli çabuk, becerikli, yaratıcı, neyle neyi yakıştıracağını çok iyi bilen birisini hiç görmedim.

Her yaptığına kendi yaratıcılığıyla hazırladığı soslar, mutfağındaki o sayısı belirsiz baharatlar.. Hı bir de o orijinal mutfak eşyaları.. O beyaz mermer- taş’tan oluşmuş havanı 🙂

Refika Birgül hep farklı tatlar arayan biriydi, çocukluğundan beri. Daha sonra aramaktan yorulunca kendi yaratıcılığını kullanarak her damak zevkine uyacak harika tarifler buldu.

Refika’nın Mutfağı adlı bir yemek kitabı var. Fiyatı biraz pahalı olsa da, içindeki o tarifler bunu fazlasıyla hakediyor 🙂 Yine de kitabı alamasanız da, her pazar 13:30  NTV’de  Mucize Lezzetler programını izlemenizi ısrarla tavsiye ediyorum.

“İş çıkışı” bölümlerinde ise pratik, iş çıkışı yapabileceğiniz harika lezzetler yer alıyor. Bir cipsi bile daha güzel nasıl yeriz? diye düşünüp yanına soslar yapıyor.

“Bazen yerken zevkten damağıma kramp giriyor”diyen birinin pişirdiği yemeği yemek istemez misiniz? / Yeşim Çobankent, Hürriyet

İşte Refika Hanımın yapmış olduğu bir yemek. İzleyin. 😉

http://www.youtube.com/watch?v=XT6PIYteoH0

1 Yorum

  1. Selçuk YALÇINTAN Cevapla

    Kardeşim bu gün tesadüfen kadayıflı tavuk,tulumpeynirli pide ,pişmaniyeli dondurmana rastladım.Harikasın.acuka dediğini muhammara olarak bir arap lezzetidiye bilirim,Tesadüf yolum New Orleansa düşmüştü(felaketten önce) fransız mahallesinde ( royal st.) etrafımda en genci 180 yaşında fransızlokantaları arasında sadece gece 24 den sabaha kadar kullanabildiğim bir mutbakta gönlümden geçen hiç bir sebzeyi bulamadığım markete veriştirerek zamanla yarışıp boğuştuğum günleri hatırladımda ..Allahım ne kadar sakin ve beceriklisin.birde camında yetiştirdiğin baharatlar, biberiye vs bittim ..Her şey gönlünce olsun sevgiyle kal..Hemen araştırdım ve Londra günlüğünü yakaladım ilginç tiyoları bastım hemen nasipse yılbaşındanr sonra Londraya gideceğim Bunun içinde teşekkür ederim ayrıca çünki 36 yıl önce oradaydım.,çok şeyin değiştiğine eminim.. Ellerine sağlık tekrar,sağlıkla kal..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.