r10 Açılmıyor, Bekleyiş Sürüyor

Türkiye’nin en büyük webmaster sitesi olan r10.net’e dün gece saatlerinden bu yana ulaşılamıyor. İnternete bir göz atarsanız pek çok r10 kullanıcısının ‘r10 neden açılmıyor?’ sorusuna cevap aradığını görürsünüz. Çok sayıda kullanıcısı olan ve insanların hosting, domain, makale, Google Adsense, web tasarım, site alışı-satışı gibi konularda bilgi alışverişinde bulunduğu ve ticaret yaptığı bir sitenin bu kadar uzun süre kapalı kalması insanları endişelendiriyor.

r10.net sitesinin neden açılmadığı konusunda bazı söylentiler dolaşıyor. Bunlardan birine göre site aşırı DB saldırısı almış olabilir. Daha önce yaşanan benzer bir olay sitenin 2011 yedeğini yükleyip eskilere dönmesine sebep olmuştu. Öte yandan Radore tarafından yapılan açıklamaya göre dün akşam saat 19.00 itibarıyla Bedaş’tan kaynaklanan bir elektrik kesintisi oluşmuş. Yedek jeneratörlerin devreye sokulmasına rağmen fazlar arası gerilim dengesizliği yüzünden aksaklık devam etmiş. Elektrik teknik arızası 19.30’da giderilmekle beraber sonuçta sunucu erişimlerinde aksaklıklar yaşanmış. Radore’nin Facebook ve Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ve dilediği özür kullanıcıların hepsini tatmin etmişe benzemiyor. Sitenin bu kadar saat boyunca kapalı kalması (an itibarıyla 21 saat kadar) insanlara r10’un verilerinin, hatta yedeklerinin de hasar görmüş olabileceğini düşündürüyor. Radore’nin yeterince profesyonel davranmadığını, insanları sosyal medya üzerinden bilgilendirmekte geç kaldığını düşünen kullanıcıların yanında sunucusu kapandığı için müşterilerine karşı mahcup olan ve bu yüzden kızgınlık duyan site sahipleri de olduğu görülüyor. r10 kullanıcıları ise merak ve gerginlik içinde sitenin açılmasını bekliyorlar.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.