Psikolojik Ağrı Hakkında Her Şey (Nedir? Nerelerde Olur? Nasıl Geçer?)

Herhangi bir fizyolojik sebep olmadan, bedenin farklı yerlerinde sürekli bir ağrı ya da acı hissedilmesine Psikojenik Ağrı ya da Psikolojik Ağrı deniyor.  Kaygı nedenli bedensel ağrılar için fizyolojik neden bulmak imkansızdır. Psikolojik süreçler bedensel hastalıklara da yol açmaktadır.

Yaşadığı ağrılarının neden kaynaklandığını bulamayanlar psikolojik ağrıların nedenlerini ve nasıl oluştuğunu merak ediyorlar. Psikojenik ağrıların kaynağında kişinin geçmişte yaşadığı veya halen yaşamakta olduğu stres, kaygı, çatışma hali yer alıyor olabilir.

En çok rastlanan psikojenik ağrı çeşitleri;

sebepsiz baş ağrısı, eklem ağrıları,sırt ağrısı, mide ağrısı ve kas ağrılarıdır. Bu ağrıların psikolojik olarak adlandırılabilmesi için en az 6 ay süreyle devam etmesi gerekir.

Psikolojik ağrıların bedende mutlaka bir görevi vardır. Yani bizler farkında olmasak da ağrı insanın hayatındaki bir sıkıntının, kaygının yerini almıştır. Bu şekilde psikolojik ağrıya sahip olan insan, kendisini üzecek daha kötü ve farklı durumları düşünmeyi bırakıp vücudundaki ağrıları düşünmeye buna çare aramaya yönelir. Aynı zamanda bu şekilde çevresinde başka şekilde göremediği ilgiyi ağrıları sayesinde görür. Günlük konuşmalarında sürekli ağrısı ile ilgili konulardan bahsederek farkında olmadan gündemini değiştirir. Bir nevi beynimizin bizi daha kötü durumlardan korumak için oyalaması gibi düşünülebilir. Ağrıları olmasa birçok şeyi daha iyi yapabileceği sanki tek engelin bu olduğu inancı vardır.

Psikolojik Ağrıların Tedavisi Nasıl Olur?

Yaşadığı psikolojik ağrılar kişinin hayatındaki görevlerini yapmasını engelleyecek duruma geldiyse mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavide asıl hedef hastanın doktor doktor dolaşarak çare aramasını engellemektir. Kişinin yerleşik düşüncelerine müdahale edilerek terapiye alınması ile üstesinden gelinmesi mümkündür. Hastalığın psikolojik kökenli olduğuna emin olabilmek çok önemlidir. Bu ağrılar tedavi edilmezse şiddetinin gün geçtikçe artabileceği düşünülmelidir.

Yarım kalmış işlerin aklınızdan çıkmadığı durumların psikolojik açıklaması için Zeigarnik Etkisi ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.