Popüler Tarayıcılar ve 7 Ortak Klavye Kısayolu

Klavye kısayolları hem verimliliğinizi fazlasıyla arttırır hem de zaman kazandırır. Buna rağmen araştırmalar gösteriyor ki, kimse bu kısayolları kullanmıyor. Bunun nedeni ise pek çok internet tarayıcısı (browser) olması, bunların farklı kısayollara sahip olmaları ve zor hatırlanmasıdır. Şimdi sizlere “Google Chrome”, “Mozilla Firefox”, “Safari”, ve “Internet Explorer” gibi en popüler tarayıcıların 7 ortak kısayolunu göstereceğim.

Space (Boşluk) Tuşu +  Shift+Space Tuşu: Space tuşu ile sayfayı hızla aşağı kaydırabilirsiniz. Shift + Space tuşu ile işlemi tersine çevirebilirsiniz. Shift tuşu çoğunlukta yaptığınız kısayol işleminin tersini gerçekleştirir. Deneyebilirsiniz…

Tab ve Shift + Tab: Tab ile veri giriş elemanlarının arasında hızlı geçişler yapabilirsiniz. Bunlar Ad Soyad, Şifre ve Yaş gibi bilgileri girdiğiniz elemanlardır. Form doldururken çok işinize yarayacaktır. Shift + Tab tuşlarına basılı tutarak form elemanları üzerinde geriye doğru gidebilirsiniz.

F5 (Windows) veya Cmd+R (Mac): İnternet sayfasını yenilemek için kullanabilirsiniz. Sayfa başarılı bir şekilde yüklenmediğinde bu seçenek size zaman kazandıracaktır.

Ctrl+F veya Cmd+F (Mac): Sayfa içerisinde bir kelimeyi aramak için saatlerce okumakla uğraşmadan bu kısayol tuşları ile arama yapabilirsiniz. Ya da Seçenekler>Bul sekmelerini kullanmak yerine bu seçenek  ile verimliliğinizi arttırabilirsiniz.

Ctrl+T veya Cmd+T(Mac): Hızlıca yeni sekme açabilirsiniz. Sayfa üzerinde bir linki yeni bir sekmede açmak istiyorsanız Ctrl + Fare Sol Tuş ile o linki yeni sekmede açabilirsiniz.

Ctrl+W veya Cmd+W(Mac): Aktif sekmeyi kapatmanızı sağlayan kısayol tuşları.

Ctrl+P veya Cmd+P(Mac): Gezindiğiniz sayfayı hızlıca yazdırabilirsiniz.