Pirinç Unu Pastası

Malzemeler:

5 yumurta

5 kahve fincanı pirinç unu

2 su bardağı süt

5 kahve fincanı şeker

2 çorba kaşığı kakao

Kreması İçin:

Tepeleme 3 çorba kaşığı un

1 yumurta

2 su bardağı süt

½ su bardağı şeker

1 limon kabuğu rendesi

2 paket vanilya

Vişne, üzüm veya çilek

Yapılışı:

Yumurtaların aklarıyla sarıları ayrıldıktan sonra üstüne 1 fiske tuz serpilen yumurta akları mikserin düşük ayarıyla kar gibi olana kadar çırpılır. Yumurta sarılarına ayrı bir kapta şeker eklenir ve onlar da yarım dakika süreyle çırpılır. Bu karışımın içine kakao, kabartma tozu ve pirinç unu katılıp düşük devirli mikserle ya da çırpma teliyle karıştırılır. Yumurta akları da eklenip birkaç kere karıştırılır. Oluşan hamur margarinle yağlanıp tabanına un serpilmiş kalıba boşaltılıp 190 derece sıcaklıktaki fırında pişirilir.

Un, yumurta, süt, şeker ve limon kabuğu rendesi bir tencereye alınır, ağır ateşte ve devamlı karıştırılarak üstü göz göz bir hale gelene kadar pişirilir. Ateşten alınıp soğuduktan sonra içine vanilyalar ilave edilir ve yarım dakika mikserle çırpılır.

Kalıbının içinde soğumuş olan pasta ikiye kesilir. Krema pastanın alt ve üst parçasının kesik yüzeylerine yayıldıktan sonra alt parçadaki kremanın üstüne meyveler birbirine yakın olarak dizilir. Pastanın üst parçası üstüne oturtulur ve buzdolabına koyulur. 4-5 saat sonra servis yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.