Pinterest’te Reklam Dönemi Başladı!

Üç yıllık yayın hayatından sonra kullanıcı sayısını ciddi miktarda arttıran görsel paylaşım ağırlıklı sosyal medya platformu Pinterest’in gelir üretmek için ciddi bir adım atacağı Eylül ayında ifade edilmişti. Giderek daha popüler bir hale gelen Pinterest’te reklam denemelerinin ilki 2012 yılı başlarında yapılmıştı. Bu dönemde pinlere affiliate kodu yerleştirilmiş fakat gelen olumsuz tepkiler yüzünden uygulama durdurulmuştu.

Popülaritesi giderek artan ve kullanıcı sayısı Eylül 2013 itibarıyla 70 milyona ulaşan sosyal ağın yeni özelliği Facebook ve Twitter platformlarındaki promosyonlu reklamlar modelinin mantığına dayanıyor. Pinterest böylece reklam gelirleri üzerinden daha fazla büyümeye çalışacak. Yeni ‘promoted pins’ (promosyonlu pinler) özelliğinin ne derecede işe yarayacağını ise zamanla göreceğiz. Bu pinler kullanıcıların diğer pinleriyle beraber arama sonuçları ve kategori sayfalarında yer alıyor. Reklam niteliğindeki pinlerde görüntülenen ürünün bir reklam olduğunu vurgulayan bir ibare de yer alıyor. Pinterest’te reklam avantajından faydalanmak isteyenler platforma bütün ürünlerini değil ancak seçilmiş belli ürünlerini ekleyebilecekler.

Pinterest yeni özelliğinden başlangıç olarak sınırlı sayıda reklam vereni faydalandıracak. Sosyal ağ üzerindeki aramaların sıcak satışa dönmesini sağlayabilecek olan bu özelliğin özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeleri mutlu edecek sonuçlar vermesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.