Pilates Nedir? Faydaları Nelerdir?

Pilates, vücudun daha esnek olmasını sağlayan ve aynı zamanda genel sağlığını da iyileştiren bir egzersiz programıdır. Uzun zamandır büyük bir ilgi gören pilates, vücudu çok fazla zorlamadığı için dileyen herkes tarafından yapılabilen bir egzersiz programı olma özelliği de taşıyor. Düzenli olarak yapılması durumunda vücudun sıkılaşmasını sağlıyor olması da son derece önemli! Çünkü fazla kilolarından kurtulanlar, sarkmaların önüne geçebilmek için soluğu spor salonlarının pilates programlarında alıyor.

Bir anlamda kilo vermeyi de kolaylaştırıyor olması, son dönemde daha fazla sayıda kişinin pilates nedir sorusunun yanıtına odaklanmasını sağlıyor diyebiliriz. Genel olarak bu egzersiz programının vücuda kazandırdıkları saymakla bitmez. Ön plana çıkan faydaları daha fazla gündeme geliyor ve daha fazla konuşuluyor. Ancak derinlemesine bir inceleme yapıldığında pilatesin vücudun neredeyse tüm kaslarını çalıştırıyor olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Dolayısıyla onlarca farklı açıdan ciddi faydalar sağlayan bir egzersiz programıdır.

Pilatesin faydaları nelerdir sorusunun yanıtı olabilecek hususlara bazı örnekler verelim.

  • Vücudun ihmal edilen kaslarını bile çalıştırdığı için daha dengeli ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmayı sağlar.
  • Hem denge değil dikkat de gerektiren bir egzersizdir. Bu nedenle konsantrasyon gücünü de artırır.
  • Pilates kapsamında karın kaslarının sıkılaşması da hedeflenir. Bu sayede karın bölgesindeki sarkıklığı gidermeyi sağlar.
  • Yapılan bazı araştırmalar bu egzersizin bel ağrılarını iyileştirici bir yönünün olduğunu da ortaya koymuştur.
  • Nefes alıp vermeyi bir düzene koyduğundan akciğerler için de faydalı bir egzersizdir.
  • Kilo vermeyi kolaylaştırır ve bundan daha da önemlisi tüm vücudun orantılı bir şekilde kilo kaybetmesine yardımcı olur.
  • Vücudun daha dik durmasını sağlar ve bu nedenle daha fit bir görünüm elde etmeye olanak tanır.
  • Vücudun esnekliğini artırdığı için sakatlanma riskini de minimum seviyeye indirger.

Elbette bu örneklere yenilerini de eklemek mümkün olabiliyor. Eğer siz de sağlığınıza bu denli önemli bir yatırım yapmak isterseniz spor salonlarının pilates programlarına kayıt olabilirsiniz. Vamos Spor Kompleksi bu alanda en çok tercih edilen platformlardan biri oluyor. Daha fazla bilgi almak için internet sitesini hemen ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.