Piercing Bakım Rehberi: Piercinglerinizi Nasıl Temizlemelisiniz?

Piercing yaptırdıktan sonra takılarınızın temizliğine dikkat etmelisiniz. Ayrıca yeni piercing yaptıysanız uygulanan bölgenin hijyenini de sağlamanız gerekir. Bunun için basit birkaç adımı takip edebilirsiniz. İlk olarak piercingi temiz tutmalı ve iyileşmeden piercingi değiştirmemelisiniz.

Piercing Temizliğinin Püf Noktaları

Piercing bakımı için en iyi ipuçlarını işlemi yaptırdığınız profesyonel kişilerden alabilirsiniz. Fakat genel bazı bakım ipuçlarını da göz önünde bulundurabilirsiniz. Sıvı sabunlar, bebek şampuanları veya piercing temizleme sabunları sayesinde piercinginizi temiz tutabilirsiniz.

Su için bir alternatif olarak tuzlu temizleme solüsyonlarını da tercih edebilirsiniz. Temizleme solüsyonlarına batırdığınız ufak bir parça pamuk veya pamuklu çubukla takınızı temizleyebilirsiniz. Bu tür solüsyonları uyguladıktan sonra dikkatli bir şekilde kurulamalısınız.

Alkol veya hidrojen peroksit içerikli ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu içeriğe sahip ürünler yerine cildin tahriş olmasını ve kurumasını önleyebilecek yumuşak ürünler gereklidir. Alkol, hidrojen peroksit ve antibakteriyel aşındırıcı içerikli olan sabunlar cildinizde probleme yol açabilir.

Piercingi temizlemeden önce ellerinizi iyice yıkamalısınız. Piercinge bakteri bulaştırırsanız cildinizde enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple, bölgeye dokunmadan veya bölgeyi temizlemeden önce ellerinizi sabun ve su ile yıkamanız gerekir. Temiz bir havlu veya kağıt havlu ile elinizi kuruladıktan sonra temizlik aşamasına geçebilirsiniz.

Piercing Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özel olarak hazırlanmış çözelti ile temizlik yaparken piercingin tamamına bu çözeltiyi yedirdiğinizden emin olmalısınız. Takıya iyice nüfuz ettiğinden emin olduğunuz zaman temizlik yapabilirsiniz. Ilık su ve yumuşak sabun yerine farklı yöntemler de deneyebilirsiniz. Burada önemli olan sabunun miktarıdır. Yüksek miktarda sabun kullanırsanız piercingin zaman içerisinde kararmasına yol açabilirsiniz.

Piercing kullanırken sık sık temizlik yapmanız da tavsiye edilen bir durum değildir. Aşırı temizlik uygulamanız piercingin yapısında bozulmalara yol açabilir. Bunun için düzenli olarak belirli aralıklarla aşırıya kaçmadan temizlik yapmalısınız. Piercing temizliği kadar piercingin uygulandığı bölgenin de temiz ve hijyenik tutulması gerektiğini unutmamalısınız.

Kullandığınız piercing için uygun temizlik ürünlerini belirleyebilmek adına profesyonel önerileri de değerlendirebilirsiniz. Böylelikle doğru adımları takip ederek sağlıklı ve güvenilir şekilde piercinginizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.