Peşimdeki Şeytan Film Yorumları

2015 senesinde vizyona giren korku filmleri arasında, en iddialı yapımlardan biri olan Peşimdeki Şeytan, Cannes Film Festival’inde de büyük beğeni topladı. Filmin genel temasına baktığımızda korku filmlerinin vazgeçilmezi olan birçok klişe yer alsa da, önemli olan bu klişelerden zevk almamız.

Film sektörü içerisinde güldürmek ne kadar zorsa, aynı şekilde korku filmlerinde de ‘özellikle teknolojinin her geçen gün geliştiğini düşünürsek’ izleyiciyi korkutmak, germek ve merak uyandırmak gibi duyguları yaşatmak da zorlaştı. Bu yüzden sıkça birbirinin benzeri işlerle karşılaşıyoruz.

Peşimdeki Şeytan (It Follows), cinsel ilişkiyle birlikte bulaşan bir laneti anlatıyor. Jay isminde genç bir kız, ilk cinsel deneyiminden sonra bir bilinmez tarafından takip edilmeye başlar. Tek yapması gereken, bu laneti başkasına geçirmektir. Korku teması olarak birçok izleyici kitlesini etkileyebileceğini düşünüyorum. Filmde yer alan birçok sahnede ‘kesin bir şey çıkacak, çok korkacağım’ hissi yaratılıyor ama izleyici ters köşe oluyor. Böylece filmin gerilim duygusu sürekli ayakta tutuluyor.

Filmi teknik açıdan değerlendirecek olursak; görüntü yönetmenliği ve müzikler oldukça başarılı. Film, basında ve eleştirmenler tarafından çokça büyütülse de, kendi türünde içerisinde başarılı olarak nitelendirebiliriz.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.