Perinatoloji Nedir?

Perinatoloji genellikle riski gebelikler söz konusu olduğunda duyulan bir kavram olsa da aslında perinatoloji nedir sorusunun yanıtı sadece riskli gebelikleri kapsamıyor. Hamilelik döneminde meydana gelebilen tüm olumsuz durumları teşhis ederek tedavi uygulayan uzmanlık dalı bu ismi taşıyor. Bu dalın en temel amacı aslında doğumun en sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu anlamda sağlık kuruluşlarında gebelik dönemlerinde çeşitli önlemler alınması da uzmanlık dalının görev alanları içerisinde yer alıyor.

Ancak perinatoloji kavramının hastanelerdeki kadın doğum bölümleri ile karıştırılmaması gerekiyor. Bir sağlık kuruluşunda perinatoloji bölümü mevcut ise bu alanda eğitim alan uzman hekimler görev yapıyor. Kadın doğum doktorlarının alanı ise çok daha farklıdır.

Risk içeren hamilelikler her daim bebeğin düşmesi riskini taşımıyor. Anne adayında mevcut olan herhangi bir hastalık da gebeliği, riskli gebelik sınıfına taşıyabiliyor. Aynı zamanda anne adayının daha önceki gebelikleri ile ilgili oluşan bir durum, doğum anına dair bazı riskler de bu uzmanlık alanı tarafından dikkate alınır.

Riskli Gebeliklerde Risk Azaltılabilir mi?

Anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan biri de budur. Riskli gebelik tanısı konduğunda mevcut riskin azaltılması mümkün olabiliyor mu? İşte perinatoloji uzmanları bu noktada devreye giriyor. Mevcut riske göre uyguladıkları genel muayeneler ve tedaviler ile riskin en aza indirgenmesini sağlıyor. Bu sayede sağlıklı bir doğum gerçekleşmesi olasılığı da elbette yükseliyor.

Sağlık kuruluşlarında riskli gebelik durumlarında özel testler ve taramalar yapılıyor. Bu tetkiklerin perinatoloji uzmanları tarafından değerlendirilmesi ve uygun tedavinin belirlenerek uygulanması gerekiyor. Perinatologlar öncelikle kadın doğum alanında eğitim alıyor. Sonrasında 3 yıl süren bir uzmanlık eğitimi de alarak bu unvana kavuşuyor. Yani her bir perinatolog aslında aynı zamanda kadın doğum doktorudur.

Hem bu alanda hem de riskli gebelikler konusunda daha fazla bilgi almak isteyenler için en doğru adres Acıbadem Hastanesi web sitesi olabilir. Konuya dair çok detaylı bilgilerin aktarıldığı internet sitesinde özellikle gebelik dönemindeki riskler ayrıntıları ile ziyaretçilere aktarılıyor. Bu sayede anne adaylarının ve anne olmayı planlayanların merak ettiği her soruya yanıt bulması da mümkün oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.