Pasifik Savaşı (Pacific Rim) Film İncelemesi ve Yorumları

Pasifik Savaşı Filmi, usta yönetmen Guillermo Del Toro’nun (Mama-Hobit) görkemli bir yapıtı.2013 ABD yapımı olan film bilim kurgu kategorisinde. Denizin altından gelen devasa yaratıklar olan Kaijular insanlığın sonunu getirmek üzerededir. Dünyanın kaynaklarını tüketmek üzere olan bu yaratıklara karşı Jegar adında dev robotlar yapılır. Jegarlar iki pilotun beyinlerinin ortak hareketi ile yönetilmektedir. Ancak Kaijular çok fazladır ve Jegarların sayısı her geçen savaşta azalmaktadır.
Filmin başrollerinde:Charlie Hunnam( Raleigh Becket), Idris Elba (Stacker Pentecost), Rinko Kikuchi(Mako Mori) bulunuyor. Pasifik Savaşı’nda ki Jegarlar küçüklüğümüzün Voltran çizgi filminde ki robotları anımsatıyor. Orada da robot 5 aslanın birleşiminden oluşuyordu. Jegarlarımızda iki pilotun aynı anda düşünmesi ile hareket ediyor.

  Pasifik Savaşı filminin dolayısı ile Guillermo Del Toro’nun en büyük başarısı, canavar ve Jegarların muazzam büyüklüklerini beyazperdeye aktarmada ki ustalığı ve görkemi olmuş. Robot ve yaratıkların tasarımından kullanılan efektlere, sese hatta dev robotlara verilen isimlere kadar, bu robotlar devasa adımlarını atarken büyüklüklerini bizlere hissettiriyor. Gene robotlar ve yaratıklar arasında ki kavgada başarılı prodüksiyonun diğer bir örneği. Guillermo Del Toro filmde olağan üstü bir abartı kullanmış. Robotun koca bir gemiyi sopa gibi kullanarak canavarı dövmesi bu abartıya güzel bir örnek. Sıradan bir oyunculuk ve cılız bir senaryonun olduğu filmi seyrettirende, zaten bu abartı ve muazzam büyüklük.

Pasifik Savaşı fazla bir beklentiye girilmeden, eğlenceli bir 2 saat geçirmek isteyenlere tavsiye edilir. Ancak filmden geriye akılda bir şey kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.