Pandemi Döneminde Kaslarınızı Güçlendirmek İçin 5 Tavsiye

Pandemi Döneminde Kaslarınızı Korumak

Pandemi döneminde evde kalma süresinin uzun olması ile birlikte insanların daha fazla hareketsiz yaşama maruz kaldığını görüyoruz. Hareketsiz yaşam ile birlikte bazı sağlık sorunları ortaya çıkması vücudumuzu olumsuz etkilenebiliyor. Kas erimesi olarak bilinen “sarkopeni” hareketsiz yaşam ile ortaya çıkıyor, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda kötü sonuçlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Kas kaybının önüne geçmek ve kasları güçlendirmek için yapılması gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Pandemi Döneminde Kasları Güçlendirmek

Kasları güçlendirmek için ne yapmalıyız? Kaslar nasıl güçlendirilir? Sorusunun cevabı bu yazımızda..

Kasları 5 adımda güçlendirebilirsiniz. İşte, detaylar.

Pandemi Döneminde Kaslarınızı Korumak İçin 5 Tavsiye

Pandemi Döneminde Kaslarınızı Korumak İçin 5 Tavsiye

Zengin Beslenmeye Özen Gösterin

Sağlıklı kas yapısına sahip olmak için beslenme alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekir. Sağlıklı kaslar için mutlaka protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Protein ağırlıklı beslenirken aşırıya kaçmamak, gerekli öngörülen değerlerde protein almak doğru karar olacaktır. Günlük alınması gereken protein oranı belli olup, bu oranı dengede tutmak önemlidir. Yaşlı ile gençlerin alması gereken protein miktarı birbirinden farklıdır.

Yeterli D Vitamini Alımı

Kandaki D vitamini düzeyinin yeterli seviyede olması kas sağlığı için oldukça önemlidir. Kas güçsüzlüğüne yol açan D vitaminini dengede tutmalı ve eksiklik varsa biran önce giderilmelidir. D vitamini seviyeniz düşük ise doktorunuza başvurarak yeterli seviyeye gelmesini sağlayın. D vitamini ile birlikte magnezyum seviyenizin dengede olmasına dikkat edin.

Egzersiz Yapmak

Kasları güçlü kılmanın diğer en önemli faktörü ise düzenli olarak egzersiz yapmaktır.  Kas kitlesi ve gücü korumak için önerilen egzersizleri yerinde ve zamanında yapmak gerekir. Yapılacak bu egzersizler; koşma, yürüme ve yüzme gibi unsurlardır. Bel, karın, üst bacak kasları ve kalça yapısının güçlü olması, yürüme kalitenizi artırdığı gibi daha sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz. Dışarı çıkamadığınız zamanlarda ev içerisinde yürüyüş yapmaya özen gösterin. Yürüyüş ile birlikte kaslarınızı güçlendirecek diğer egzersizleri de ihmal etmemeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.