Otomobilde ÖTV Artışı Tüketiciyi Etkilemeyecek

Yeni yılla birlikte bazı ürünlerde meydan gelen ÖTV artışından ne yazık ki otomobil piyasası da etkilendi. Sonuçta vergide ki artış otomobil fiyatlarını etkiliyor. Bu durum tüketicinin cebinden daha çok para çıkmasına neden oluyor.

Bu sezon yapılan vergi düzenlemesiyle, yeni bir araç satın almaya düşünen tüketicilerin cebinden en küçük ekonomik otomobil için bin, kompakt boyda araçlar için iki bin lira fazladan para çıkacak. Ödenecek rakam motor hacminin büyümesi ile araca gelen verginin miktarı da artıyor. Örneğin 2.0 litre orta büyüklükte bir araca gelen vergi 6 bin lirayı buluyor.

Yeni ÖTV neler getirecek? Öncelikle 1.6 litre motor hacmine kadar olan araçlarda %40 olan ÖTV oranı,%45’e yükseltildi. Türkiyede ki otomobillerin %90’’ını oluşturan bu sınıf ÖTV artışından en az etkilenen kesim oldu. Motor hacmi 1.6 ile 2.0 litre arasında olan araçlar da ÖTV oranı ise %80’den %90 yükseltildi. ÖTV ‘de oransal olarak en büyük artış ise motor hacmi 2.0 litre ve üzerinde ki araçlarda oldu. Bu araçlarda %130 olan ÖTV oranı%145’e yükseltildi.

Yapılan vergi artışları araçların anahtar teslim fiyatlarına %3 ile %6 oranında yansıyor. 30 bin liralık küçük bir araca bin,50 bin liralık kompakt bir araca ise iki bin lira vergi zammı geliyor. Bazı firmaların ÖTV artışlarını bir süre karşılayarak müşterilerini destekleyecekleri tahmin ediliyor. Ülkemizde bu firmalardan ilki olan Ssangyong, 2013 modellerine ÖTV farkını yansıtmayacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.