Öteki (Film Eleştirisi)

Dostoyevski romanlarından biri olan “Öteki”, Richard Ayoade sayesinde filme uyarlandı.

Filmin başrollerinde Sosyal Ağ ve Sihirbazlar Çetesi filmlerinden tanıdığımız Jesse Eisenberg yer alıyor. Ona Mia Wasikowska eşlik ediyor.

Filmde Simon James’in yaşadığı ilginç olaylar zincirini izliyoruz. Öteki’yi genel olarak özetlersek;
Simon, ailesinin ve çevresinin ezik biri olarak gördüğü, kolayca yönlendirilebilen bir kişiliktir. Her zamanki gibi işe gittiği bir gün şirket kartını turnikeye tanıtamaz. Bunun üzerine görevli gelir ve derdini ona anlatmaya çalışır. Ama 7 senedir o şirkette çalıştığını ispatlayamaz. Oda çözümü içeri misafir gibi girmekte bulur. Ofis çalışanları ona sanki yokmuş gibi davranırlar. Onun önemsediği tek kişi ise Hanna’dır ve o gün bir yolunu bularak Hanna’yla sohbet eder.

Tuhaf olan ise soyadıyla isminin yer değiştirmiş hali olarak James Simon adında biri işe başlar. Görüntü olarak da nerdeyse ona ikiz kardeşi kadar benzemektedir. Çok geçmeden şirkette popüler biri olur ve Hanna bile ona aşık olur. Simon ise bu duruma anlam veremez ve çıldırmaya başlar.

Filmin sonunda bazı şeyler eksik kalmış gibi gözükse de aslında bu yönetmenin cevaplanmayan soruları seyircisine bıraktığını gösteriyor. Öteki, senaryo olarak çok güçlü bir film. Bu çocuğun (Jesse Eisenberg) her filmi de güzel mi olur dedirtiyor. Son zamanlarda izlediğim en ilginç ve sıradan olmayan filmlerden. Herkese tavsiye ederim.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.