Osman Pazarlama Film Yorumları

Şahan Gökbakar, Recep İvedik gibi bir tiplemeyi seriler halinde sinemaya aktararak son seride en çok izlenen Türk filmlerinden biri olma başarısını yakalamıştı. Celal İle Ceren filmi ile başka şeyler yapabildiğini göstermeyi amaçlayan Şahan, İvedik kadar olmasa da gişede iyi bir başarı yakalamıştı. Recep İvedik’i seveni kadar sevmeyeni de çok. Ama şu bir gerçek ki Şahan Gökbakar tüm eleştirilere rağmen önümüzdeki sene bu aylarda 5. Serinin vizyonda olacağını duyurdu.

Gelelim kardeşi Togan Gökbakar’ın yönetmenliğini üslendiği Osman Pazarlama filmine. Osman, ithal ürünleri pazarlayarak geçinen bir adamken, sevdiği kızı istemeye gittiğinde müstakbel kayın pederinin mesleğini beğenmemesiyle kendisini ispatlamayı kafaya koyar. Film, bu andan itibaren tamamen başlamış olur. Osman Pazarlama, Recep İvedik de olduğu gibi izleyicisini “çok beğenen” ve “hiç beğenmeyen” olarak ikiye bölecek gibi duruyor. Çünkü filmde birçok siyasi gönderme ve espri bulunuyor. Böylelikle film ne kadar iyi olursa olsun kendi doğrularından vazgeçmeyen izleyiciler için bu sahneler gereksiz ve itici gelebilir.

Şahan Gökbakar’ın belli ki Recep İvedik’ten başka film yapmaması isteniyor. Ancak bana göre Celal İle Ceren de birçok komedi filmine kıyasla abartısız güzel bir filmdi. Şahan’ın tiplemesiz kendi gibi görebildiğimiz normal bir karakteri bulunuyordu ve buna rağmen birçok sahnede güldürüyordu. Ezgi Mola’nın da payı büyüktü elbette. Osman Pazarlama’da ise yeni bir tipleme yaratılmış. Pazarlamacı rolleri ise son dönemde birçok filme konu oluyor. Bknz: Ali Kundilli ve Ali Baba ve Yedi Cüceler filmi. Karakterler bambaşka olsa da hikayenin akışını sağlayan konu da benzerlikler bulunuyor. Kısaca Osman Pazarlama, Şahan’ın etkisiyle güldürmeyi başaran ancak hikaye açısından biraz zayıf olarak nitelendirebileceğimiz bir film olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.