Oruç Bozmayan Sakız: Kenger Sakızı

Memleketimin biricik sakızı. Kenger Sakızı 🙂

Darende’nin sokaklarında gençlerin bidonla sattığı sakız. Daha birkaç gün önce “Abi Kenger Sakızı ister misin?” diyen çocuk bile geldi aklıma. 🙂

Orucu bozmadığını öğrendiğimde sizlerle paylaşmak istedim.

Diyanet’in web sitesinde Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan ”Dini Soruları Cevaplandırma Platformu” bölümünde sorular cevaplandı.

Sakız konusunda ”Sakız çiğnemek orucu bozar mı?”  sorusu soruldu ve cevap şöyle: Evet normal sakız orucu bozar ancak içerisinde katkı maddesi olmayan “Kenger sakızı” gibi sakızlar orucu bozmaz denildi.

Resmi açıklama aynen şöyle: “Günümüzde üretilen sakızlarda, ağızda çözülen katkı maddeleri bulunduğundan, ne kadar itina edilirse edilsin bunların yutulmasından kaçınılması mümkün değildir. Bu sebeple bu tür sakız çiğnemek orucu bozar. Ancak “kenger sakızı” gibi katkısı bulunmayan sakızlarla daha önce çiğnenmiş olup içinde hiç katkı maddesi kalmamış olan ve çiğnendiğinde hiçbir eksikliğe uğramayan sakızların çiğnenmesi orucu bozmaz. Bununla birlikte, oruçlu iken bu tür sakızları çiğnemek mekruhtur (Fetâvây-ı Hindiyye, Beyrut 1980, II, 199).”

Peki kenger sakızı nedir? Kenger sakızı nasıl yapılır?

Kenger, papatyagiller (Asteraceae) familyasından 40-50 cm yüksekliğinde, tüylü çok yıllık, sütlü, dikenli bir otsu bitki türüdür. Gövdesinden kesilmesiyle bu bitkiden beyaz bir sıvı akar. Bu sıvıdan da kenger sakızı elde edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.