Organları Terste Olan 80 Yaşındaki Kadın Tarihe Geçti

İlk defa böyle bir haber duydum galiba. İnsanların organlarının terste olması. Allah’ım sen büyüksün demeden geçemedim.

Manisa’da yaşayan ve organları ters yönde olan 80 yaşındaki Mürvet Bayram, Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen safra kesesi ameliyatı ile tarihe geçti. Genel Cerrahi Operatör Doktorlarından Mustafa Özsoy ve İsmet Sağlam tarafından yapılan ameliyat başarı ile sonuçlandı.

Basına açıklama’da bulunan Özsoy, hastanın karın ağrısı ile hastaneye başvurduğunu ve yapılan tetkikler sonucu hastanın bütün organlarının ters yönde olduğu tespit edildiğini söyledi.

Bu zamana kadar hiç film çekilmedi mi acaba teyzemiz. Bu zamana kadar bunun fark edilmemesi de ayrı bir merak konusu.

Özsoy açıklamalarına şöyle devam etti;

”Situs inversus totalis, bütün organların sağ-sol ekseninde yer değişmiş halde bulunmasının Latince ismidir. Kalp, dalak, mide sağda; karaciğer, safra kesesi solda bulunur. 5 bin ile 20 bin canlı doğumundan birinde görülmektedir. Hasta şikayetinin safra kesesindeki iltihaptan kaynakladığını ve bunun da safra kesesindeki bir taştan oluştuğunu saptadık. Dünya tıp tarihinde, böyle bir hastaya ilki Kore’de uygulanan tek delikle safra kesesi ameliyatını hastamıza başarıyla uyguladık.”

Operatör Doktor Sağlam ise hastanede artık yeni teknolojiler ile ileri düzey ameliyatlarının yapıldığını belirterek, bundan mutluluk duyduklarını da ekledi.

Gerçekten sağlık sektörümüz ilerledi gitti. Ben de bir kaç ay önce bu işlerin içerisinde bulunmuş, doktorlarımızı tebrik etmek gerektiğini hep düşünmüştüm. Tebrikler…

internethaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.