Opera 12 Donanım Hızlandırmayla Geliyor

Norveç’li Opera Software’ın geliştirdiği Opera İnternet Tarayıcısı 12. sürümde hız – istikrar ve performans üçlüsüne önem verecek.Daha önce İnternet Explorer’ın desteklediği donanım hızlandırma özelliği 12. sürüm ile Opera tarafından da desteklenecek.

Donanım hızlandırmadan genel hatlarıyla bahsedecek olursak ; standart tarayıcılar internetteki verileri , sosya akışları , multimedya dosyalarını HDD üzerine yazar.Ram’ler kısa süreli hafızalardır.Sayfa yüklenmelerinde HDD ve Ram önemli rol oynar.Ancak donanım hızlandırma size pekçok alternatif sunar.İşlemci ve ekran kartları da HDD + Ram ikilisinin işinin içine girer.Metin sayfaları işlemci yoluyla daha hızlı yüklenir.İşlemci ek performans ile tarayıcıyı daha hızlı çalıştırır ve ekran kartları videoları çalıştırarak tıpkı oyunlarda aldığımız gibi yüksek verim almamızı sağlar  ve saniye başına düşen kare sayısını  arttırır.Böylece internet üzerinde daha hızlı ve akıcı videolar izleme fırsatımız olur.

Opera yine donanım hızlandırma ile kalmayıp yeni bir özellik daha ekleyecek.Bu da WebGl.Daha performanslı bir tarayıcı inşa etmeyi planlayan Opera Software Opera 12 Alpha sürümünü sunucularına ekledi.Normalde de www.opera.com/next linkinden erişebildiğimiz beta veya haftalık derlemeler böylece şu anda 12 Alpha sürümünü barındırıyor.

Hızlı erişime de tekrardan el atan Opera geliştiricileri Firefox Personas vari bir özelliği tarayıcılarımıza getirecekler.Böylece hızlı erişim arka planına eklediğimiz resimler tepedeki sekme çubuğunun da arka planı olarak atanabilecek.

Up North Web konferasında Opera 12 özellikleri tanıtılırken Opera tablet sürümleri ve mini-mobile sürümlerine de değinildi.Artık Opera Mobile-Mini harcadığınz kota miktarını , Opera turbo ile ne kadar mb veri tasarrufu yaptığınızı gösterecek.

Heyecan verici özelliklerin geleceği Opera 12 Aralık ayında yayınlanacak gibi.Bu süre zarfına kadar Opera 12 Alpha sürümü ile test sürüşüne çıkabilirsiniz.

Opera 12 Alpha

Henüz Opera’yı denemediyseniz önce daha önce yazdığım yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yerkürenin En Hızlı Tarayıcısı ile Tanışın 

Opera’yı indirmek için ;

Opera 11.51

 

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.