Ofiste Sağlıklı Beslenme İçin 4 Altın Kural

Yoğun çalışma saatleri ve uzun çalışma saatleri beslenmeyi olumsuz etkiler.

Ofiste sağlıklı beslenme düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları; Obezite, diyabet, yüksek kolesterol, hipertansiyon, kas-iskelet hastalıklarına neden olur.

Ofis İçin Sağlıklı Bir Kahvaltı Hazırlayın– Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve gün boyunca performansı etkiler. Evde kahvaltı yoksa ofiste sağlıklı kahvaltı yaparak iş gününe başlayabilirsiniz. Sağlıklı bir kahvaltı tabağı; Yumurta, peynir, zeytin, kepekli ekmek, domates, salatalık ve sebze ile hazırlanmalıdır. Kahvaltı için vakit yoksa kepekli ekmek ve beyaz peynirle yapılan tost veya bir kase yoğurt ile birlikte 1 adet meyve tüketmek sağlıklı olacaktır.

Gününüzü Atıştırmalıksız Bitirmeyin– Yoğun bir çalışma ortamında en çok gözden kaçan beslenme kuralı atıştırmadır. Metabolizmayı hızlandırmak ve vücudun tükettiği enerjiyi yakmasını sağlamak için öğle ve akşam yemeği arasındaki uzun sürede 2 sandviç hazırlanmalıdır. Taze ve kuru meyveler, fındık, yer fıstığı, ceviz, sade süt, yoğurt veya ayran kutuları ve kraker gibi yiyecekler atıştırmalıklar için harikadır. Bu sağlıklı atıştırmalıklar bir ofis çekmecesinde veya iş yerindeki buzdolabında saklanabilir. Bir anda bitmek yerine küçük paketler halinde tüketilmelidir.

Öğle Yemeğinizi Her Yemek Grubuyla Zenginleştirin– Yoğun çalışma saatlerinde öğle yemeğini atlamamak çok önemlidir. Öğle yemeği için kızarmış yiyecekler, kekler gibi ağır ve yağlı yiyecekler yerine; Et, tavuk, balık veya sebzeleri ızgarada, haşlanmış veya zeytinyağı ve kuru baklagillerle pişirerek yemelisiniz. Öğle yemekleri bunlardan birinin yanı sıra mevsimlik sebze salataları, yoğurt, ayran veya cacık ile zenginleştirilmelidir.

MetabolikHızı Desteklemek İçin Su Tüketimine Dikkat Edin: Gün içerisinde bol su tüketmek de oldukça önemlidir. Günlük su tüketimi ortalama 2,5 ila 3 litre olmalıdır. Su tüketimini arttırmak için suya 1 dilim limon ve nane gibi aroma verici besinler eklenebilir. Su içmek ayrıca yavaş metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Uzun süre masa başında çalışmayı gerektiren mesleklerde, gün içinde aktif olmak ve belirli dönemlerde molalar vererek kısa yürüyüşler yapmak da metabolizma hızını desteklemek için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.