Ödüllü İnteraktif Direniş Duvarı: DirenDuvar

Gezi Parkı direnişini simgeleyen şeylerden biri de eylemciler tarafından oluşturulmuş hepsi birbirinden yaratıcı duvar yazıları oldu. Eylemcilerin düşüncelerini esprili bir dille ifade eden bu yazıların çoğu görseller de eklenerek sosyal medya platformlarında binlerce kere paylaşıldı. DirenDuvar ise Haziran ayından beri direnişle ilgili bütün düşünceleri kendi dijital duvarına taşıyan bir proje. Facebook ve Twitter entegrasyonu olan bu dijital duvarın ziyaretçileri yaşanmış ve sürmekte olan şiddet olaylarına karşı tepkilerini içlerinden geldiği gibi ve kendi tarzlarında dile getiriyorlar.

Üzerinde çok güzel çizimlerin de yer aldığı bu duvar konuyla ilgili söyleyecek sözü, esprisi veya sloganı olan internet kullanıcılarının içini dökmesine aracılık ediyor. Binlerce duvar yazısına ev sahipliği yapan siteye Facebook veya Twitter hesabınızdan giriş yapıp duvarın dilediğiniz bölümüne yazınızı bırakabilirsiniz. Küresel bir proje olma yolunda yürüyen ve sesini bütün dünyaya duyurmak için kendine ThunderClap platformunda destek arayan DirenDuvar projesi Murat Pak’ın kurduğu Undream tarafından geliştirildi. Ünlü bir motion graphics tasarımcısı olan Murat Pak ‘The Node’ isimli çalışmasıyla Vimeo Awards 2012 yarışmasına katılmış ve son on ikiye kalmıştı.

Web tasarım konusunda itibarlı bir organizasyon olan Awwwards tarafından ‘Site of Day’ ödülüne layık görülen proje Designlicks sitesi tarafından da yine ‘Günün Sitesi’ seçilme başarısını gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.