Nuh: Büyük Tufan Film Yorumları

Nuh’un Gemisi daha vizyona yeni girmesine rağmen şimdiden eleştirilmeye hatta pek çok ülkede yasaklanmaya başladı. Başrollerinde Akademi Ödüllü Russel Crowe, Jennifer Connelly, Antony Hopkins gibi ünü oyuncuların paylaştığı filmin yönetmeni, Şampiyon ve Siyah Kuğu gibi sağlam işlerin yönetmenliğini de yapan Darren Aronofsky.

Filmin konusunu sanırız anlatmaya gerek yok. Hz. Nuh’un Sapkın insanoğlunu uyarmaya çalışması ve uyarıyı dinlemeyen insanların büyük bir tufan ile cezalandırmasını anlatıyor. Ancak anlamakta güçlük çektiğimiz nokta filmin neden bu kadar eleştiri aldığı.

Semavi dinleri kaynak alan hikâyeleri, sinemanın kendi diliyle yeniden yorumlayarak bir filme dönüştürmek ve o dinlere iman eden yüz binlerce insanın beğenisin sunmak cesaret işi. Hz. Nuh’un büyük tufan ile imtihanını beyazperdeye taşıyan çok fazla film yok. Aslında semavi dinlerle ilgili olayları sinemada sağlam bir kurguyla anlatan çok az film var. Çağrı ve Tutku filmi bunlara örnek. Sonuçta sinema çok etkin bir araç. Tufanın görsel olarak sunulması pek çok insanın ilgisini çekeceğinden bu konudaki bilgilerde haliyle tazelenecektir. Zaten olay kutsal kitaplarda yazıyor. Bunun tersine giden bir kurgu filmde –fragmandan gördüğümüz kadarıyla-yok. Öyleyse sorun ne?

1 Yorum

  1. Sinema Cevapla

    Amerikada gösterime girdiği gün şans eseri sinemayı su bastığı için gösterim iptal olmuş 🙂 tesadüf mü bilerek mi yapıldı artık orası tartışılır ama efektleri güzel olduğuna inandığım kısa zamanda gideceğim yegane filmlerden birisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.