Nomofobia Nedir?

“Nomofobia” , oda ne demek diyebilirsiniz. Ki ben dedim ve araştırdım. Nomofobia çağın yeni fobilerinden biri . Ne mi?

Nomofobia : Cep telefonunun yanında bulunmama korkusu.Eğer sizde yanınızda olmasına rağmen, sıkça cep telefonunuzu evde veya başka biryerde unuttuğunuz hissine kapılıp panikliyorsanız, “nomofobia” hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Komik gelebilir ama gerçek.

Cep telefonları için güvenlik yazılımları üreten SecureEnvoy adlı İngiliz şirketinin yaptığı bir araştırma, insanların cep telefonlarının yanında bulunmama korkusuyla yaşadıklarını gösterdi. Bin kişinin katıldığı ankete göre, cep telefonu kullanıcılarının yüzde 66’sı, “cep telefonlarını kaybettikleri, evde unuttukları veya telefonlarının sinyal alması için bir baz istasyonunun yeterince yakınında olmadıkları endişesi” yaşıyor.

Anket, akıllı telefonlarının giderek yayıldığı son dört yıl içinde, nomofobia’nın yüzde 13 artış gösterdiğini ortaya koydu.

KADINLAR DAHA ENDİŞELİ
Araştırma, nomofobia oranının kadınlarda yüzde 70, erkeklerde ise yüzde yüzde 61 olduğunu gösterdi. SecurEnvoy’un teknoloji şefi Andy Kemshall, dört yıl önce nomofobia mağduru erkeklerin daha fazla olduğunu ancak şimdi durumun tersine döndüğünü söyledi.

Elde edilen bir diğer ilginç bilgi, erkeklerin iki cep telefonu taşıma olasılığının kadınlara oranla yüzde 11 daha fazla olması. Nomofobia’nın en yaygın olduğu yaş kesimi 18 yaş altı gençler olurken, ikinci grubu 25-34 yaş grubu takip etti.

SecurEnvoy, araştırmasının sonuçlarını, Helsinki Bilişim Teknolojileri Ensitüsü’nün benzer bir çalışmasıyla destekledi. Finlandiyalı araştırmacılar, cep telefonu kullanıcılarının günde ortalama 34 defa telefonlarını kontrol ettiklerini tespit etmişti.

Artık fobi koleksiyonumuza yeni bir fobi daha eklendi 🙂

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.