Nokia’nın Telefon Birimi Microsoft’a Satıldı!

Kamuoyunda bir süredir konuşulan iddialar boş çıkmadı ve Microsoft Nokia’nın telefon birimini satın aldı. Microsoft Nokia’nın cihazlar ve servisler birimi için 7.17 milyar dolar ödedi.

Microsoft bu anlaşmayla akıllı telefon pazarındaki yerini sağlamlaştıracak. Nokia; Microsoft’un geliştirdiği ve 2012 yılında pazara sürülen Windows Phone işletim sistemini destekleyen en önemli markalar arasında yer alıyordu. Bu satın alma Microsoft’u Windows Phone alanındaki en güçlü üretici haline getirecek.

Haberin duyulmasının ardından dikkatler Nokia hissedarlarıyla düzenleyici kuruluşun vereceği onay konusuna yöneldi. 2014 yılının ilk çeyreğinde bütün prosedürlerin tamamlanması bekleniyor. Gereken onay alındığı takdirde Nokia’nın 18 bini üretimde çalışan toplam 32 bin elemanı Microsoft’a geçiş yapacak.

Yazılım devi Microsoft Nokia’dan cihazın yanı sıra içlerinde harita servisinin de bulunduğu servislerini ve Nokia’nın patentlerini de satın aldı. Teknoloji dünyasında büyük bir etki yaratan bu karar sonucunda Qualcomm-Nokia anlaşması Microsoft’a devroluyor ve şirket 10 yıl süreyle Finlandiyalı üreticinin patent kullanım haklarına sahip oluyor. Microsoft böylece çeşitli marka, servis ve teknolojilerin kullanımında yana ciddi bir avantaj elde ediyor.

Nokia anlaşma tamamlandığında bazı üst düzey yöneticilerin Microsoft’a geçeceğini açıkladı. Telaffuz edilen isimler arasında Stephen Elop ile Jo Harlow, Timo Toikkanen, Chris Weber ve Juha Putkiranta da bulunuyor. Nokia’nın yeni CEO’sunun geçici olarak Yönetim Kurulu Başkanlığı koltuğunda oturan Risto Siilaasmaa olacağı açıklandı. Elop Microsoft’un Cihazlar bölümünün başına geçebilir, fakat bu konu henüz kesinleştirilmiş değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.