Nokia 808 Pureview 41 Megapiksellik Telefon!

 Nokia, Dünya Mobil Kongresin’de tanıttığı bir telefonla gündemde şok etkisi yarattı. Nokia 808 Pureview isimli bu telefon 41 megapiksel sensöre sahip bulunmakta. Sizlere bu telefon hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum.

Nokia gelecekte yüksek çözünürlüklü kameralı telefonlarında kullanacağı Pureview teknolojisini ilk Nokia 808 Pureview’de kullanmış. Tabiki sizde düşünürsünüz ki  bu telefon  gerçek anlamıyla 41 megapiksellik bir çözünürlük sağlamıyor. Daha profesyonel kameralarda bile böyle bir çekim gücü yok. Şu şekilde çalışmakta:  Bu yeni teknolojiye göre sensör yedi farklı komşu pikselden aldığı bilgiyi belli bir algoritmayla çoğaltıp tek pikselde toplayarak yaklaşık 5 megapiksel büyüklüğünde ama çok daha detaylı ve daha az parazitli fotoğraflar ortaya çıkarıyor.

Teknik olarak Nokia Pureview 808’ün sensörü 4:3 görüntü oranında 3 MP, 5 MP, 8 MP ve 38 MP çözünürlüğünde;  16:9 görüntü oranında ise 2 MP, 5 MP, 8 MPve 34 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekebilme kapasitesine sahip bulunmaktadır.

Nokia 808 Pureview video çekimlerinde de sensörünün hakkını veriyor ve saniyede 30 kare ile 1080p full HD video kaydı kullanıcılarına sunmakta. Aynı şekilde saniyede 30 kare ile 720p HD video kaydı yapmakta mümkün bu telefon ile birlilkte. Videolar H264 formatında kodlanıyor ve stereo ses desteği sunuyor. Ayrıca 41 megapiksellik Nokia 808 Pureview’in sensörü 1080p’de 4x zoom sağlarken 720p’de 6x zoom sağlıyor.

Nokia 808 Pureview’in yüksek kamera sensörüne ek olarak Rich Recording özelliği ile çok canlı, temiz ve 140 desibele kadar ses kaydetme özelliği sunuluyor. Telefon kullanıcılarına  Dolby Digital desteği de sunmakta.

Nokia 808 Pureview her ne kadar kamerası ile insanı heyecanlandırsa da diğer özellikleri ile aynı heyecanı vermiyor. Nokia 808 Pureview işletim sistemi olarak Symbian Belle’yi kullanmakta. Symbian çok fazla beğenilmese de Nokia telefonlarının genelinde bakalım bu telefon ile birlikte kaderini değiştirebilecek mi?
http://www.youtube.com/watch?v=jT2tAqcWP4o

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.