Nikolas Kopernik Kimdir?

Google’nin ara sıra tarihe ismini yazdırmış kişileri logo yaptığını biliyorsunuz. Bugün logo yaptığı kişi ise Nikolas Kopernik. Nikolas Kopernik kimdir, biz de sizlerle paylaşalım istedik.

Nikolas Kopernik, Polonyalı bir astronomi bilimcisidir. 1473‘te doğmuş ve 1543‘te hayatını kaybetmiştir. Kopernik, ilk öğrenimini tamamladıktan sonra 1491 yıllarında matematik ve astronomi eğitimi almıştır. Krakov’da aldığı bu eğitimden sonra tekrar doğduğu yere, Torun (Polonya)’ya dönen Kopernik, burada amcasının yardımı ile İtalya’ya gitti. İtalya’da dini eğitim alan Kopernik, tıp, hukuk gibi bilimlerle de ilgilendi.

Kopernik, dünyanın ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndükleri kuralını açıklamıştır. Güneş ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmıştır. Bugün Heliosentrik teori olarak bilinen teori, Kopernik teorisi olarak da isimlendirilmektedir. Yeni astronominin kurucularından olan Nikolas Kopernik  ileri sürdüğü fikirleri ancak ömrünün sonlarında açıklayabilmiştir.

Ömrünün sonlarına doğru din adamlarına olan inancını ve korkusunu yitirdikten sonra daha çok düşüncelerini ve fikirlerini paylaşmak istemiştir ve bu yönde çalışmalar yapmıştır.

19 Şubat Google logosu ise şu şekilde;

Nikolas-Kopernik

 

26 Yorum

  1. derya Cevapla

    Nikolas Kopernik, Polonyalı bir astronomi bilimcisidir. 1473‘te doğmuş ve 1543‘te hayatını kaybetmiştir. Kopernik, ilk öğrenimini tamamladıktan sonra 1491 yıllarında matematik ve astronomi eğitimi almıştır. Krakov’da aldığı bu eğitimden sonra tekrar doğduğu yere, Torun (Polonya)’ya dönen Kopernik, burada amcasının yardımı ile İtalya’ya gitti. İtalya’da dini eğitim alan Kopernik, tıp, hukuk gibi bilimlerle de ilgilendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.