Mutfak Eşyalarının Temizliği Hakkında Pratik Bilgiler

Mutfak eşyalarınız eğer detarjanlardan dolayı bozulmuş, rengi ve parlaklığını kaybetmişse veya aliminyum tencereleriniz ovulmaktan dolayı parlaklığını kaybetmişse, bunun önünü alabilirsiniz: Aynı ölçüde zeytinyağı ve alkol karışımını tencerelerin içine ve dışına sürün. Sonra yıkayın. Tencerelerin parladığını göreceksiniz.

  • Mutfak lavaboları: Lavabonun dibine kağıt havlu yayıp bir miktar çamaşır suyu dökün ve bir saat bu şekilde bekletin. Lavabonuzun tertemiz olduğunu göreceksiniz.
  • Nemli bir beze biraz krem tartar koyarak porselen kısımlarını ovun bu şekilde lavobonuzdaki pası da gidermiş olursunuz.
  • Eğer çelik evyelerde paslanma görülürse hafif sıvı detarjanla ovun.
  • Tuz, lavaboların temizlenmesinde çok iyi bir yardımcıdır. Meydana gelen kötü kokuyu giderdiği gibi bastırılarak silince iyi bir temizleme maddesi olur.

Mutfak Tezgahlarındaki Lekeler: Mutfak tezgahlarındaki meyve suyu, kahve veya çay lekeleri için, karbonatla biraz suyu karıştırarak bu lekeler üzerinde yarım saat bekletin daha sonra ıslak bir süngerle silerek sonucu görün.

Tıkanmış Lavabolar: Bazı lavabolarda viladalı  u bölümü yoktur. O zaman u kıvrımını, çıkış borusuna ve lavabonun borusuna bağlayan contalar tutmaktadır. Bu irtibat yerlerinden u borusunu ayırın. Sonra bu kısmı da temizleyin.

Lavabo tıkandığı zaman önce bir pompayla açmayı deneyin. Üstte bulunan taşma deliğini bir bez parçasıyla iyice tıkayın. Bu suretle pompayı kullanırken su ve hava boruya girmez. Lavabodaki fazla suyu boşaltın. 8-9 cm derinliğinde bir su kalsın.

Süt Kapları: Süt kaplarının ve süt şişelerinin önce soğuk su ile sonra sıcak su ile yıkanması gerekir. Bunun tersi yapıldığı takdirde, sütün yağı yapışacak ve şişe ya da kapların temizliği iki misli vaktinizi alacaktır.

Sürahileriniz parlasın: Sürahileriizin dibi tutmuş ise içine bir avuç tuz ve biraz sirke koyup çalkalayın. Tertemiz olacaktır.

Yağlı Şişeler: Yağlı şişeleri temzilemek için önce bulaşık detarjanıyla yıkayıp durulayın. Sonra şişenin içine sodalı su koyup çalkalayın. Beş dakika bu işleme devam edin. Daha sonra şişeye biraz da kahve telvesi koyup çalkalamaya devam edin. Şişenin pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.