Mutasyonlu Virüs Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Mutasyonlu Virüs Nedir

Mutasyonlu virüs nedir? Mutasyonlu virüs belirtileri nelerdir? Soruları gündemi meşgul eden en önemli konular arasında yer alıyor. Son günlerin en çok konuşulan konuları arasında yer alan mutasyonlu virüs, insanları derinden etkilemeye başladı. Peki, mutasyonlu virüs ne kadar tehlikeli? Mutasyon ne anlama geliyor? İşte, detaylar..

Mutasyon Nedir?

Sağlık örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre; mutasyon, bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde ortaya çıkan kalıcı değişiklik anlamına geliyor. Coranavirüs büyük oranda mutasyona uğradığı için bazı önlemlerin alınması konusunda açıklamalar yapıldı. Mutasyon üzerinde çalışmalarını başlatan Birleşik Krallık, “VUI – 202012/01” isimli mutasyon üzerine yapılan çalışmalar sonucunda “17 değişikliğin” ortaya çıktığını açıkladılar. Bununla birlikte mutasyon, bağışıklık sistemi zayıflamış ve coronavirüsü yenmeyi başaramamış olan bir hasta üzerinde ortaya çıkmış olduğu düşünülüyor.

Coronavirüsün daha bulaşıcı yeni varyasyonu olarak bilinen bu virüs, ilk olarak İngiltere’de ortaya çıktı. İngiltere’den sonra ise; Hollanda, İtalya, Avustralya, Danimarka, Belçika ve İskoçya’da görüldü. Tehlikenin farkına varan diğer tüm ülkeler, İngiltere ile karşılıklı olarak uçuşları durdurma kararı aldı..

Mutasyonlu Virüs Nedir? Mutasyonlu Virüs Belirtileri Nelerdir?

Mutasyonlu Virüs Nedir? Mutasyonlu Virüs Belirtileri Nelerdir?

Mutasyon Ölüm Riskini Artırıyor Mu?

Orijinal versiyonundan daha bulaşıcı olduğunu söyleyen uzmanlar, daha hızlı bir şekilde yayıldığını da açıkladı ve aynı zamanda da ortaya çıkarılan bu yeni varyantın; yüzde 70’e kadar daha fazla bulaşıcı olduğu dile getirildi. Ölüm riskini artırma konusunda henüz bir bilgiye rastlanmadığını da belirttiler.

Yeni varyantın ortaya çıkması ile birlikte Türkiye’de mutasyon var mı? Sorularını da beraberinde getirdi. Ülkemizde 15 kişide görülen mutasyon hala gizemini koruyor ve bu konuda net bir açıklama yapılmadı. Türkiye içerisinde mutasyonun olduğunu ve yayılmaya devam edeceği yönünde söylentiler her ne kadar çıkmış olsa da, bu konuda kesinleşmiş bir haberin olmadığını açıklamak isteriz.

Mutasyonlu virüsün belirleri orijinal virüs belirtileri ile birebir aynı değere sahip olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.