Mobil Oyunlar Konsol Oyunlarının Tahtını Sallıyor!

Asymco tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları oyun pazarında mobil oyunların konsol oyunlarının egemenliğini sona erdirebileceğini gösteriyor. Analizin gösterdiğine göre 155.81 milyon adet satışla PlayStation 2 günümüze kadar en fazla satmış olan oyun konsolu. Microsoft, Sony ve Nintendo konsollarının yıllar içindeki satış grafiği Sony ve Nintendo’nun 2008 yılında zirve yaptıktan sonra mobil cihazların yaygınlaşmasıyla beraber popülaritesini kaybetmeye başladığını gösteriyor.

Sekizinci nesil oyun konsolları sektörünün 2 yıl önce piyasaya çıkan Nintento 3DS ile canlanması bekleniyordu fakat satışlar düşük kaldı. Aynı dönemlerde yayınlanan PlayStation Vita ve Wii U konsolları da beklendiği kadar ilgi görmedi. Görünen o ki mobil oyunlar oyunseverlere daha cazip geliyor ve bu durum şimdiki halde değişecek gibi de görünmüyor. Analize göre Sony, Microsoft ve Nintendo’nun konsolları için artık pek umut yok gibi.

Microsoft’un Xbox One oyun konsolunun 8 Kasım’da, Sony’nin PlayStation 4 konsolununsa 15 Kasım’da piyasaya çıkması bekleniyor. Oyun konsolları pazarının geleceği bu oyunların piyasaya sürülmesinden sonra daha net bir şekilde görülecek. Fakat daha şimdiden mobil cihazların geleceğin ana oyun platformları olacağı söyleniyor. Savaşın galibi şimdiden bilinemez, fakat ibre mobil oyunlardan yana gibi görünüyor. Bekleyelim ve görelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.