Microsoft – Nokia İlişkisi

Uzun yıllar boyunca teknolojinin yıldızı olan Microsoft son dönemlerde yıldızı sönmeye başladı. Elbette ilklerin şirketi olan Microsoft’un teknoloji pazarında böyle gerilemesinde kendi hataları yok değil.

Microsoft neden geriledi? Bunun belki de en önemli nedeni dünyaca ünlü şirketin, teknolojinin masaüstünden mobil cihazlara indiği son yıllarda hala masa üstü ve ofis yazılımları ile özdeşleştirilen bir marka olarak kalması. Aslında şirket bu kısır döngüden çıkmak için oldukça çaba sarfetti. Mesela 2010 yılında çıkan iPad’tan daha önce, Microsoft kendi tabletini pazara sunmuştu. Bu tablet klavyeye bağlanarak laptop oluyor, istendiğinde ise tablet olarak kullanılabiliyordu. Ancak bu tabletlerin fiyatları 3-4 bin dolar civarındaydı ve mobil kullanımı destekleyecek 3G ve uygulamaların olmaması, Microsoft’un tabletini ölü yatırıma çevirdi. Microsoft’un patronu Bill Gates ileride akıllı saatler sayesinde internete girilebileceğinden bahsetmişti ama bu düşünceyi başkaları uyguladı. Akıllı telefonlar için Windows mobil işletim sistemi, Android ve İOS ‘tan önce vardı ama. Dünya bu gelişmeye hazır değildi ve Microsof’un dünyayı hazırlamak için çaba sarf ettiği de söylenemezdi. Windows 95’in lansmanı ile aynı zamanda Rolling Stones konserini yayınlamak gibi parlak düşünceler artık Microsoft için uzaktı. Şirket bir şeyler çıkarıyor ama tanıtmak ve pazarlamak için fazla bir şey yapmıyordu.

Sürekli kan kaybeden Microsoft, kendi donanımlarını üretmek için aradığı fırsatı, Nokia’yı satın alarak yakaladı. Microsoft’un Windows Phone işletim sistemlerine sahip telefonları üretmek için, HTC ve Nokia dışında kimseyi ikna edemediği düşünüldüğünde, Microsoft’un Apple gibi kendi telefonunu üreten bir şirket haline dönüşmesi, akıllıca görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.