Meyvelerle İlgili Bilgiler…

Meyvelerin Dansı:

Yazın en büyük müjdecilerindendir pazarda rengarenk boy gösteren meyveler. Artık mandalina ve portakala olan mecburiyet bitmiş yerini çeşit çeşit, birbirinden lezzetli meyveler almıştır. Eriği, kirazı, karpuzu, kavunu, çileği tezgahlarda boy göstermeye başladı mı, hepimiz daha çok hissederiz yazın heyecanını. Nisan’ dan Eylül’e kadar bütün yaz sürer meyvelerin dansı.

İnsanoğlu binlerce yıldır meyve tüketiyor ve tadını çıkarıyor. Yüzde 80’i su olan meyveler, hepimizin bildiği gibi, bol miktarda vitamin ve mineral içeriyor. Aynı zamanda lifli oldukları için organizmayı temizleme ve toksinlerden arındırma yetisine de sahipler. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesine meyvelerin önemli rolleri olduğu biliniyor. Kalorileri düşük olan meyveler dengeli beslenme programlarında önemli bir yere sahip. Ancak, kimi uzmanlar meyvelerin içerdikleri şeker nedeniyle tüketim miktarının sınırlandırılması gerektiğini, kimileri de meyve şekerinin (früktoz) kolay özümsenir olmasının, diyetlerde sorun yaratmadığını, hatta organizmanın şeker ihtiyacını karşılamak yönünden gerekli olduğunu savunuyor.

Elbette ne tür bir diyet yapılırsa yapılsın meyve tüketiminin de bir ayarı olması gerek. Meyvelerin özelliklerinin başında , susuzluğu gidermeleri ve idrar söktürücü olmaları gerekiyor. Toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırıyorlar. Selüloz ve kimi zaman da potasyumdan yana zengin oluşları, bağırsakları yumşatıcı etki yaratıyor. Beslenme programının vazgeçilmez bir parçası olmaları sonucunda emilen yağların miktarı da azalıyor. Meyvelerin içerdiği su, vitamin ve mineraller ciltte tonik etkisi yaratıyor. Basit prensiplerle meyvelerden mümkün olduğunca fazla yararlanabilirsiniz. Eğer çok tuzlu yeme alışkanlığınız varsa karpuz,kavun, kiraz gibi bol sulu ve az kalorili meyveler öneriliyor. Dikkat edilmesi gereken husus, meyvelerin daima yemekten iki saat sonra tüketilmesi. Böylelikle sindirim güçlüğü çekme olasılığı ortadan kalkıyor. En güzeli meyveleri yıkayıp, taze taze yemek. Bunun yanında meyvelerle harika lezzetler hazırlamak mümkün.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.