Meyveler Hakkında Faydalı Bilgiler

Sebze ve meyvelerin çabuk olgunlaşmasını istiyorsanız olgun bir elma ile birlikte, birkaç delik açılmış kesekağıdına koyun. Ve serin, gölge bir yerde bekletin. Olgun elma diğer meyvelerin çabuk olgunlaşmasını sağlayan etilen gazı çıkardığı için meyveleriniz daha çabuk olgunlaşacaktır.

Çürümeye yüz tutmuş muzları ezerek püre haline getirdikten sonra biraz limon suyu katarak dondurun. İleri bir tarihte pasta ve kekleri süslemede kullanabilirsiniz.

Çeşitli meyvelerin karışımından hazırlayacağınız meyve salatalarının üzerine şeker döktükten sonra bir süre buzdolabında bekletin ve meyvelerin şekeri iyice emmesini bekleyin. Buzdolabından çıkardıktan sonra kremşanti veya dondurma ilave ederek hemen servis yapabilirsiniz.

Yaz aylarında hazırlayacağınız soğuk içeceklerin görünümünü güzelleştirmek için, bu içeceklerin görünümünü güzelleştirmek için, bu içecekleri koyduğunuz bardakların kenarlarına birer meyve takabilirsiniz. Örneğin iki kiraz tanesi iki vişne tanesi veya bir dilim limon servisinize güzel bir görünüm kazandıracaktır.

Kabukları soyularak yenilen meyveleri de mutlaka yıkamalısınız. Önce yıkayın, sonra kabuklarını soyun.

Yaz aylarında içkilerde buz kullanılır. Buz parçalarına güzel bir görünüm kazandırmak için, buz kalıbının içine su doldurduktan sonra, her bölümün içine bir adet küçük meyve altın ve meyveleri su ile birlikte dondurun. Buzları kadehlerin içine koyduğunuz zaman, görünüşü çok güzel olacaktır.( Buz kaplarına koyacağınız meyveler küçük olmalıdır. Örneğin; kiraz, vişne veya çilek tanesi göze çok hoş görünecektir.)

Meyveleri yıkarken uzun süre suda bırakmayın. Suda fazla kalan meyvelerin vitamin değeri kaybolur. Meyveleri akarsu altında yıkamanız daha doğru olacaktır.

Yaz aylarında soğuk meyveler tercih edilir. Eğer meyveleriniz buzdolabında değilse, onları servis tabağına aldıktan sonra üzerlerine birkaç parça buz koyarak ikram edebilirsiniz. Buz parçaları, meyveleri hemen soğutacaktır.

Limon portakal gibi meyveler güneşte yenildiğinde ciltte ciddi rahatsızlıklar oluşturabilir. Zira bu yiyeceklerin içinde bulunan “psoralen” adındaki madde cilt üzerinde ultraiyole ışınlarıyla birleşince kızarıklara, şişme ve kabarmalara sebep olabilir. Bu yüzden güneşlenirken limonata içerseniz bitirince limonatanın değdiği yerleri suyla iyice yıkayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.