“Merhamet’in” Finalinde Ne Olacak? (Kitabın Sonu)

Merhamet, finale yaklaşıyor…

Bu akşam 41. Bölümü yayınlanacak olan dizi, 44. Bölümde final yapıyor. 2 sezondur devam eden dizi bildiğiniz gibi Hande Altaylı’nın Kahperengi romanından uyarlamaydı. Ufak değişiklikler ve yeni karakterler haricinde neredeyse birebir uyarlanıyordu.

Dizinin sonunu merak edenler ve kitabı daha önce okumamış olanlar için dizinin finaliyle ilgili ipucuları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kitap, hem İstanbul’u hem de Yaslıhan’ı iki ayrı tarihlerde anlatıyor. Aynı dizide olduğu gibi. Yaslıhan’da ki hikayeler Narin’in çocukluğundan başlıyor. Babasının dayaklarına, yoksulluğa, kardeşlerinin bir türlü hayata tutunamamalarına ve annesinin beş karış aklına rağmen, tek hedefi okumaktır. Avukat olma yolundaki süreçte başına gelen tüm olaylar anlatılıyor.

Narin ile Fırat’ın Deniz’in evinde ilk karşılaşmaları kitaptan birebir uyarlanan sahnelerden biri. Narinin annesi Hatice’nin, kocası Moskof Recep’i kaybetmemek için falcılara kadar yolu düşmesi, aynı şekil kitapta da yer alıyor. Tek fark kitapta Hatice’nin çirkin olmasına rağmen çok güzel bir sesinin olması. Aynı şekil Narin’in erkek kardeşi Mehmet’in futbol sevdası da dizide işlenmiş.

Recep ile Ümmü’nün kitapta seneler öncesine dayanan bir ilişkileri yok. Yalnızca Recep’in Ümmü’ye olan ilgisinden bahsedilmiş. O yüzden birlikte kaçmaları biraz tuhaf olmuş. Ama dizide tam tersi gizli gizli ilişkilerinin olduğu açıkça gösterildi. Aynı zamanda Ümmü’nün oğlunu kömürlüğe kapatıp kaçması da dizide işlenmedi. Aksine Ümmü kaçarken oğlunu da yanında götürmek istedi ama başaramadı. İstanbul’a kaçıp birlikte Tuhafiye işletmeleri de uyarlanan kısımlardan biri.

Ayrıca Kahperengi romanında Moskof Recep’in Hatice’den olan çocuklarına nefreti, onlar büyüdükçe ortaya çıktığı yazıyor. Küçüklüklerinde onları seven biriyken, onlar büyüdükçe annelerine benzer yönlerini görmesiyle çocuklarına nefret beslemeye başlıyor. Hatice’nin kötü bir kadın olmamasına rağmen tek neden ona aşık olmaması.

Dizi de Deniz’in ailesinin birlikte yaptıkları bir kazada kaybettiği gösteriliyor. Kitapla aradaki tek fark Deniz’in romanda arabayı kullanan kişi olması.

Dizide aynı romanda olduğu gibi Narin’in İstanbul’daki hayatında babasını uzaktan izlediği gösterildi. Ama dizide Narin babasıyla sık sık görüşse de romanda babasıyla uzaktan izlemek dışında hiç karşılaşmıyor. Ayrıca dizinin en önemli karakterlerinden birini oluşturan Babür’ün kitapta yer almadığını da belirtmek isterim.

Kitabın sonu, dizinin finaliyle ilgili fikir yürütmenizi sağlayabilir:

Romanın sonunda dizide olduğu gibi Şadiye yaşamıyor. Soba zehirlenmesinin olduğu zaman Şadiye de orada hayatını kaybediyor. Deniz ile Narin romanda bir süre küs kaldıkları için final birebir uyarlanamayabilir. Çünkü ikisinin barıştıkları gün Narin’in babası ölür. Narin uzaktan cenazeyi görür ve ölen kişinin babasına ait olduğunu bilmeden öylece izler.

Kitabın sonunda, Narin ve Fırat her şeyin başladığı yere futbol stadına gelirler. Ve bitiş cümlesi beni çok etkilemişti; “Bazen başladığın yere dönebilmek için dünyayı dolaşman gerekiyordu.”

1 Yorum

  1. BENCE DEVAM ETMELİ Cevapla

    LÜTFEN SESİMİ DUYAN BİRİ VARSA NOLUR DÜZGÜN BİR FİNAL YAPIN BÖYLESİNE MUHTEŞEM BİR DİZİYİ BÖYLE SON HAKETMEDİ DİZİ DEVAM ETSİN ÖLMEMİŞ OLSUNLAR SERMET FIRAT DENİZ NARİN EKRANLARIN ADETA FENOMENİ OLDULAR GÜNLERDİR KENDİME GLEMEDİM ÇOK ETKİLENDİM YENİ SEZONDA NOLUR DEVAM ETSİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.