Merhamet’in Finali Kitaba Uymadı!

Dün akşam Kanal D’de yayınlanan Merhamet dizisi final yaparak izleyicilerine veda etti. Hande Altaylı’nın Kahperengi romanından uyarlanan dizi, finali ile herkesi şaşırttı. Kitap ile birebir uyarlanmasa da genel konuya hakim bir şekilde ilerleyen Merhamet, finaliyle kitaptaki sona uymayarak izleyicisine bir nevi ters köşe yaptı diyebiliriz.

Muhteşem Yüzyıl ile aynı gün yayınlanmasına rağmen büyük bir izleyici kitlesine sahip olan dizi duygusal finaliyle izleyenlerini kızdırdı. Sosyal medyada dizinin finaline tepki yağdı.

Dizinin sıkı takipçilerinden biri de bendim. Finalin kitaptan birebir uyarlanamayacağını dizinin akışından az çok anlamıştım. Ama ne yalan söyleyeyim böyle bir finali ben bile tahmin edemedim. Ama her zaman ağlatan finaller daha akılda kalıcı olmuştur.  O yüzden Merhamet’in sonuna çok üzülsem de benim için tatmin edici oldu.

Merhamet’in finalinde neler oldu?

Kısaca anlatmak gerekirse Sermet’le evlenen Deniz hamile olduğunu öğrendi. Narin ikiz çocuklarını dünyaya getirdi. Eski düşmanları tarafından Sermet’in evine silahlı bir saldırı oldu. Ali öldü. Sermet vuruldu. Deniz canını korumak için bir adamı öldürdü. O korkuyla ve şaşkınlıkla Narinle birlikte arabaya atlayıp uzaklaştılar. Peşlerinden Fırat ve Sermet’te onları takip etti. Deniz tam arabadan Narin’i indirecekken kaza yaptı ve arabaları takla attı.

Finalde şarkı seçimi olarak Sezen Aksu’nun Kavaklar şarkısı nasıl güzel bir tercih olmuş. Arabanın takla atmasından sonra arka fonda bu şarkı çalmaya başladı. Narin ile Deniz’in beyaz elbiseler içinde deniz kenarında ki mutlu görüntüleri ve kurdukları duygusal cümlelerde ne yalan söyleyeyim beni ağlatmayı başardı. Ne kadar mutsuz bir final olsa da ne kadar kitaba uymasa da finali beni etkilemeyi başardı. Kitaptaki sonu merak edenler buradan öğrenebilirler: http://www.herseydenbirsey.com/merhametin-finalinde-ne-olacak-kitabin-sonu

İşte o çok duygulandıran Sezen Aksu/Kavaklar şarkısı…
https://www.youtube.com/watch?v=mUVdQ9R5urk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.