Mavi En Sıcak Renktir (Film Eleştirisi)

Bazen bir film izlersiniz ve etkisi uzun süre devam eder. Günler geçse de hala üzerine konuşulacak bir şeyler bulursunuz. Konuştukça bazı şeylerin yeni yeni farkına varırsınız. Sorularınıza tartıştıkça yanıtlar bulursunuz. Yanıt sizi tatmin etmese de ona inanmak istersiniz.

Mavi En Sıcak Renktir(La vie d’Adele), genel olarak bakıldığında aşk türünde kendini yansıtsa da, filmdeki Adele karakterinin hayatından kesitler izlerken film daha başka boyutta kendini göstermeye başlıyor. Baştan söylemek isterim ki film 3 saat sürüyor. Ben genel olarak 2 saati geçen filmlere hep önyargıyla yaklaşır izleyip izlememek arasında gelgitler yaşarım. Bir deliliktir bu filmi süresine rağmen izlemeye karar verdim. İyi ki de izlemişim. 3 saat boyunca hiç sıkmadan kendini izlettirebilen nadir filmler listeme girmeye başardı.  Film sona erdiğinde hala ekrana bakakalıyorsunuz. Çünkü film biterken karşınızda izlediğiniz görüntü gerçekten şaşırtıcı ve anlamlı.

Adele, mavi saçlı Emma’yı görür görmez aşık oluyor. Hissettiği şeyi daha önce hiç bir erkeğe hissetmemişti. İki kızın birbirine aşık olması ne kadar tuhaf gibi görünse de bu film de hiç yadırgamadan izliyorsunuz onları. Mavi En Sıcak Renktir, ayrıca Cannse Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nün sahibi oldu.

Adele, ilk başlarda bir erkekle yakınlaşsa da bir kız onu öptüğünde bambaşka bir duygu hissediyor. Başına gelen bu olaydan sonra mavi saçlı kıza yani Emma’ya aşık oluyor. Lezbiyen olduğu için arkadaşları tarafından dışlanıyor. Adele, karşı cinse de duygusal bir şeyler hissetmeye başladığı zaman Emma’da her şey bitiyor. 3 sene sonra bir kafe’de tekrar görüştükleri an ise filmin en önemli kısmını oluşturuyor.

Mavi En Sıcak Renktir, herkesin izlemesi gereken, sınıf farklılarını ve eşcinselliği farklı bir bakış açısı ile işleyen güzel bir film olmuş.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.