Mavi Dalga (Film Eleştirisi)

Türkiye sinemasındaki filmlere göre iyi bir yapım olan Mavi Dalga, yaz aylarının sonlarında, üniversite heyecanı yaşayan lise son sınıf öğrencilerinin yaşadıkları olaylardan bahsediyor.

Yaz biter ve artık monoton hayat başlamış olur. Deniz, okuldaki rehber hocasına aşık bir öğrencidir. Arkadaşları arasına yeni bir kız dahil olur ama onu bir türlü sevemez. Sanki o kız sahip olduğu her şeyi elinden alacakmış gibi hisseder. Eskiden çıktığı Kaya isminde bir çocuk, hala Deniz’e karşı bir şeyler hisseder ve Deniz bu durumdan rahatsız olmaya başlar. Doğalgaz, elektrik gibi kesintilerde olaya dahil olunca Deniz kafayı yeme noktasına gelir.

Film, genç nesillerin o yaşlarda yaşadıkları gelecek korkularından çok aşk ve aile gibi kavramların üzerinde duruyor. Mavi Dalga, taşralı bir kızın hayatından kesitler sunuyor. Taşralı insanları bilen kişiler için filmdeki karakterler inandırıcı gelmeyebilir. Çünkü karakterler insanların kafasındaki taşralı profili ile uyum sağlamayabilir. Belki de yanlış bir ön yargıya sahip olduğumuz için olabilir, bilemiyorum.

Mavi Dalga filminin müziklerini ise Kim Ki O seçmiş. Film, Altın Portakal’da En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerinin de sahibi oldu. Yerli filmlere karşı önyargıları olan izleyiciler, bu filmi izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü az da olsa fikriniz değişecektir.

İyi seyirler dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.