Linux 12.04’e 5 Yıl Destek Verilecek

Bilmem blog okurlarımız arasında var mıdır linux kullanan ? Ben bir süre kullandım.Yaklaşık 8 ay kadar.Ve gerçekten severek kullandım Ubuntu ve Pardus dağıtımlarını.Bilmeyenler için de kısaca bahsetmek gerekirse Linux  işletim sistemidir.Windows’tan da önce yazılan açık kaynak kodun atasıdır.Tamamen ücretsizdir , gönüllüler tarafından geliştirilir.Linux çekirdek , Ubuntu , Pardus , Mint , Fedora dağıtımdır.Ülkemizde TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve ücretsiz dağıtılan milli işletim sistemimiz Pardus bir Linux dağıtımıdır.

Linux kullanıcılarının çoğunun tercih ettiği Ubuntu Güney Afrikalı bir linux sever tarafından geliştiriliyor.Hatta Linux denilince akla gelen ilk 3 dağıtımdan biridir.Lobisi güçlüdür.Hemen her linux destekleyen program Ubuntu için de düzenlenir ve indirilmeye sunulur.Ek bir çalışmaya gerek kalmaz.

Geçtiğimi günlerde Ubuntu 11.10 yayınlandı.6 ayda sürüm çıkaran Ubuntu bir sonraki sürümü 12.04 ile 5 yıllık bir destek vermeye hazırlanıyor.Bildiğimiz gibi güvenlik geliştirmeleri ve program güncellemeleri için bir üst sürüme yükseltmek şart.Çünkü 1 ya da 2 yıl sonra mevcut sürüme desteğini çeken Ubuntu 12.04 ile bu desteği 5 yıl vermeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.