Limonata Film Yorumları

Leyla ile Mecnun dizisinin Mecnun’u, bu kez yönetmen koltuğunda…

İlk yönetmenlik deneyimi Limonata ile karşımıza çıkan Ali Atay, aynı zamanda filmin senaristliğini de üstleniyor. Filmin başrol oyuncularından Ertan Saban ile birlikte yazdıkları Limonata filminde, daha önce birlikte rol aldıkları Leyla ile Mecnun dizisinin İsmail Abisi Serkan Keskin de yer alıyor.

Ali Atay, yeni başlayan Mutlu Ol Yeter dizisinde Ertan Saban’la başrolü paylaşıyor. Limonata’da oyuncu olarak yer almasa da dizi deki ikiliyi yansıtan benzer bir komediyi görüyoruz. Aslına bakarsanız dizi ile film arasında birden fazla benzerlikler de bulunuyor.

Film, Makedonya’da yaşayan Sakip’in, babasının ölmeden önceki son isteği doğrultusunda bu zamana kadar haberleri olmadığı kardeşlerini bulmak için Türkiye’ye gelmesi ile başlıyor. Ölüm döşeğindeki baba Fuat, seneler önce İstanbul’da bir kadınla ilişki yaşıyor ve bu ilişkiden bir oğlu oluyor. Sakip, Türkiye’ye gelip kardeşi Selim’i bulup, Makedonya’ya gelmesi için ikna etmeye çalışıyor. Ama bu durum tahmin ettiği kadar kolay olmuyor. Selim, bu durumu kabullenmiyor ve Makedonya’ya gelmeyi reddediyor. Sakip ise son çare olarak Selim’i kaçırmayı planlıyor ve babalarının yanına doğru yol alıyorlar.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Sakip rolü için Ertan Saban’dan başkası düşünülemezdi. Çünkü Saban, Üsküp doğumlu bir Makedon olduğu için o dili çok iyi konuşuyor. Senaryoda da parmağı olduğu için bu rol zaten onun olmalıydı.

Limonata, iki kişiye adanan bir yapım. Biri Ali Atay’ın babası, bir diğeri de Ertan Saban’ın kanserden vefat eden eşi İnci. Ertan Saban, eşi vefat ettikten sonra rol aldığı her projede alyansını çıkartmadığı için Limonata’yı izlerken de bu detayı fark edebilirsiniz. Ayrıca filmde geçen sene kaybettiğimiz Roman şarkıcı Ciguli de yer alıyor.

Limonata, ilk yarısına kadar komedi türünde ilerlese de, sona yaklaştıkça hikaye dram kokmaya başlıyor. Sadece komedi filmi izlemek isteyenler bu durumdan hoşnut olmazken, ters köşeyi seven izleyiciler bu durumdan rahatsız olmayacaktır. Genel olarak baktığımızda Limonata için şunu söyleyebilirim; yerli komedi filmlerimiz içerisinde farklı mizahı ile dikkat çeken, küfür yer almasına rağmen insanı rahatsız etmeyecek şekilde sahnelere yayılmış güzel bir film.

İyi seyirler dilerim…

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.