Léon Foucault Kimdir?

Bugün yani 18 Eylül’de Google Doodle olarak karşımıza çıkan Leon Faucult’un kim olduğunu kısaca sizlerle paylaşmak istedik.

Jean Bernard Léon Foucault, Fransız bir fizikçidir. Leon Faucault’un en bilindik eseri  Foucault Sarkacı‘dır. Bu sarkaç dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü fiziksel olarak kanıtlayan bir düzenektir.

Leon Faucault, 18 Eylül 1819’da Paris’de dünyaya gelmiştir. Foucault 10 yaşındayken babası vefat etti ve o günden sonra onu Annesi büyüttü. Annesi onun doktor olmasını isterken  ilk başlarda tıp bölümünde eğitim gören  Leon Faucault, kan korkusu sebebiyle Fizik bölümü eğitimi almaya başladı.

Foucault’un en büyük buluşu kendi isminden gelen Foucault Sarkacı‘dır. Bu sarkaç dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü simgeleyen basit bir düzenektir.  Salınımını saatlerce kendi kendine sürdüren, serbestçe asılı bir sarkaç kullanarak, Dünya’nın dönüşünü kanıtlayan düzenek hazırlandığı dönemde ses getirmiştir.

foucault sarkaci

Leon Foucault’un önemli buluşlarından birisi de Jiroskop’tur. Hızlı bir şekilde dönen bir tekerlekten oluşan aygıt, “dönme eylemsizliği” adı verilen etki sebebiyle eksenin yönünü değiştirmeye yönelik girişimlere karşı koymakta. Bu aygıt Dünya dönerken yıldızlara göre dönme açısını da korur. Bu aygıtla birlikte yerin çekme kuvveti ile oluşturulan cayropusula, ilk pusula olarak bilinmekte. Bu aygıt 1910 yılında Alman silahlı kuvvetlerince de kullanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.