Lekeleri Çıkarmak İçin Pratik Bilgiler

Lekeleri çıkarmak başlı başına bir problemdir.

Ancak birkaç ana kurala dikkat ettiğiniz taktirde lekenin daha kolay çıkarılacağını göreceksiniz.

Lekeleri çıkarmadan önce lekenin cinsini tayin edin.

Leke mümkün olduğu kadar çabuk çıkarılmalıdır.

Abajurdaki lekeler: Evimizde, özel kağıtlardan yapılmış, masa lambaları ve abajurlar bulunur. Bunların üzerine  lekeleri çıkarmak için önce çok yumuşak bir silgi ile silin. Sonra da pamuğu alkalinli bir solüsyona batırıp iyice üstünden geçin. Son olarak suyla silip yavaşça kuru bir bezle kurulayın.

Alçı Lekesi: Ilık Sirkeye batırılmış bir bezle silin.

Alkol Lekesi: Cilalı ahşap üzerinde: Lekeli yerleri bir mantar tıpasıyla silin veya terebentinle ıslatın, sonra parlatın.

Masif ahşap üzerinde: Eter veya benzinle temizleyebilirsiniz. Leke çok inatçıysa, çakmak benzinini deneyiniz.

Ayakkabı Boyası Lekesi: Ayakkabı boyası lekesini çıkarmak için size bir tavsiyemiz var : Eğer leke açık renk ise beze biraz eter döküp leke olan yeri iyice silin. Boya siyah ise saf alkol ile çıkarabilirsiniz.

Badana Boya Lekesi: Evinize yeni badana boya yaptıysanız, ya da yeni boyanmış bir eve taşındıysanız camlardaki yaplı boya ve badana lekelerini çıkarmak; fayansın üzerinde meydana gelen aynı lekeleri silmek ise zor gelebilir.Oysa bunları ılık terebentinle kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Terebentin şişesini sıcak su dolu bir kaba batırıp biraz ısıtın. Bununla camlardaki ve fayanslardaki boya lekelerini silin. Daha sonra üzerlerini içine sirke katılmış suyla bir bez daha silerek camlarınızı ve fayanslarınızı parlatabilirsiniz.

Böğürtlen Lekesi: Bu meyvenin lekesini çıkartmak için lekeli kısmı önce süte batırın. Bir süre tutun  ve yıkayın.

Camlardaki Lekeler: Camlarda bulunan lekelerden bazıları çıkmaz. Su ve detarjan bu lekeleri çıkarmaya yetmez. Oysa bunun çok kolay bir yolu vardır. Bir patatesi ortadan kesin. Patates iç kısmı ile bu lekeyi ovun. Sonra kuru bir bez ile patates lekesini silin. Camdaki lekenin hemen çıktığını göreceksiniz.

Ciklet Lekesi: Kendimiz çiğnemesek de elbisemize her an bir ciklet yapışma ihtimali vardır. Cikletin yapıştığı yerin tam altına isabet eden yerine naylona sarılmış bir miktar buz koyun. Biraz bekleyin buzun soğutucu etkisiyle çiklet donar. Sonra bir fırçayla bu donan çikletleri fırçalarsanız, hepsi yapıştığı yerden çıkar.

Çay Lekesi: Çay lekesini çıkarmak için birkaç farklı öneri:

 • Çay lekesini çıkarmak için lekenin üzerine 30 cm yükseklikten kaynar su dökün.
 • Yünlü ve ipekli kumaşları amonyak ve gliserinli suya koyun, birkaç saat bekletin.
 • Çay lekesini çıkarmak için en pratik yöntem olarak karbonatı deneyin.
 • Pamuklu ve yünlülerde leke taze ise ılık suya batırılmış bir bezle ovmak yeterlidir. Eski bir lekeyse i.ine limon suyu katılmış ılık suda ıslattığınız bir parça pamukla lekeli kısmı silin.

Çikolata Lekesi: Çikolata lekesini çıkarmak için pamuklu kumaşlarda sabun kullanmayın. Sodyum boratlı ılık suda ıslattıktan sonra yıkayın. Kalan izler oksijenli suyla yıkanırsa çıkacaktır. Yün ve İpeklerde de yine sabun kullanmadan, alkollü ve birkaç damla asit asetikli suyla ya da boratlı sıcak suyla yıkayabilirsiniz. Renkli kumaşlarda ve sentetiklerde ise alkollü suya birkaç damla asit asetik katılarak yıkanmalıdır.

Domates Lekesi: Sabunlu su ile yıkandığı taktirde çıkacaktır.

Fondöten Lekesi: Elbisenize bulaşan fondöten leke bırakmışsa, bunu etere batırılmış bir bezle silin. Oluşan hare, sabunlu suyla yıkanınca yok olacaktır.

Kahve Lekesi: Kahve lekesi kumaş yoğun bir tuz eriyiğiyle iyice yıkanıp bol suyla çalkalanarak çıkarıldığı gibi, dökülür dökülmez sıcak sabunlu suyla sabunlu suyla yıkanınca da çıkar.

ayrıca kumaş üzerine gliserin damlatıldıktan sonra içine biraz asit borik katılmış ılık suyla yıkayarak da leke çıkarılabilir.

Kahve lekesi için her zaman mutfağınızda bulunan karbonatı da kullanabilirsiniz.

Kan Lekesi: Kan lekesini mümkün olduğu kadar tazeyken çıkarmaya çalışmalısınız. Hiç denememeniz gereken şey kan lekesini çıkartmak için sıcak su kullanmaktır. Sıcak su, lekenin pişerek daha fazla yerleşmesine  yol açar. Oysa özel yollarla kan lekelerini kolaylıkla çıkartabilirsiniz:

 • Lekenin bulunduğu kısmı sulandırılmış Hint yağı ile yumuşatın. Sonra bir sünger yardımıyla ılık suyla silin. Lekenin yerinde iz kalırsa Hint yağı karışımının içine üç damla amonyak katın. Lekenin yerinde koyu bir iz kalırsa onu açmak için ya ıslatıp güneşe bırakın ya da lekenin yerini hidrojen peroksit(Eczanelerde bulabilirsiniz) ile silin.
 • Bu genel çözümün yanında leke çıkarma yollarını kumaşlara göre şöyle daraltabiliriz:
 • Pamuklu kumaşlarda amonyaklı suyla ıslattıktan sonra sabunlu suyla yıkayın.
 • Yünlü ve ipeklilerde ise amonyaklanmış oksijenli su, ya da oksalit asitli su kullanılmalıdır.

Kuş pisliği Lekesi: Beyaz kumaşlardan çıkartmak için sıcak suya biraz amonyak katın ve bu su ile silin. Sonrada yıkayın. Renkli kumaşlardan ise bu leke benzin ile çıkarılabilecektir.

Kireç Lekesi: Çaydanlık, tencere gibi mutfak eşyalarında biriken kirecin sebep olduğu lekeleri gidermek için bu kaplara birkaç parça temizlenmiş patates kabuğu katın, içine su koyup bir süre kaynatın ya da içinde sirkeli suyla kaynatın, sonra iyice durulayın.

Meyve Lekesi: Bütün meyve lekeleri henüz tazeyken üzerine az miktarda limon suyunu damlatıldığı taktirde ve sıcak su ile durulandığı zaman çıkacaktır.

Mum Lekesi: Metal eşyaların üzerindeki mum lekelerini kazımayın. Mumların üzerine önce kaynar su dökün. Sonra yumuşak bir bez ile parlatın.

Kumaş eşyaların üzerindeki mum lekelerini çıkartmak için mum lekesini kazıyın. Sonra lekeyi iki kağıt arasına koyarak ütüleyin. Son olarak da ispirto ile silebilirsiniz.

Koltuk ve benzeri eşyalara damlayan mumun kabuğu önce bıçakla hafifçe kaldırılır. Altı dikkatle fırçalanır. Leke yeni ise bu işlem yeterlidir. Ancak kabuk kalkınca altta belirli bir iz bırakmışsa bu kısım benzinle veya asetonla silinerek çıkarılır.

Mürekkep Lekesi: Mürekkep lekesi değişik usullerde çıkarılabilir:

 • Mürekkep dökülür dökülmez, sıcak sabunlu suyla yıkanır veya silinir.
 • Üzerine mürekkebi emmesi için bol miktarda tuz serpilir.
 • Kumaş süt içinde birkaç kere sokulup çıkarılarak sıkılır.
 • Yarım tas su içine iki çorba kaşığı limon suyu konur. Kumaşın lekeli kısmı bunun içine bastırılıp bir süre bırakılır.
 • Kumaş gergin olarak tutulur. Üstten amonyak dökülüp hafif hafif ovalayarak lekenin akıp çıkması sağlanır. Sonra bol suyla iyice çalkalanır.
 • Kumaşa şeker serpilir, üstüne limon sıkılır,bir süre bırakılır.

Ot Ve Çimen Lekesi: Ot ve çimen lekesini çıkarmak için alkollü bir pamukla silin. Eğer leke tamamen kaybolmamışsa o zaman ılık oksijenli suyla silin.

Çimen lekesi için ıspanak lekelerinde uyguladığımız yöntemi de kullanabilirsiniz. Taze patates ile hafifçe ovun sabunlu suyla durulayın.

Oje Lekesi: Aseton ile veya eşit ölçülerdeki alkol ve eter katışımı ile çıkartabilirsiniz. Her iki halde de lekenin altına 4-5 kat katlanmış bez koyun. Lekeyi silerken bu bez kirleneceğinden, kirin elbiseye geçmemesi için, kontrol edin ve lekenin altına bezin temiz kısımlarının kaydırın. Leke hemen çıkmazsa bu işlemi bir daha tekrarlayın. Sonra asetonu uçurarak leke bırakmasını önleyin.

Şarap Lekesi: Beyaz kumaşta şarap lekesi:

Kumaşı bir süre kaynamakta olan süte batırın sonra yıkayın.

Örtülerdeki şarap lekesinin üzerine dökülür dökülmez tuz serpin. İlk yıkamada çıkacaktır. İnatçılık ederse, yıkama suyuna biraz çamaşır suyu katın.

Renkli kumaşta şarap lekesi: Lekeli kısmı amonyaklı soğuk suya batırın.

Ter Lekesi: İpekli ya da yünlü kumaşlardaki ter lekelerini biraz amonyak katılmış suda ıslatıp sonra temiz suya batırılmış bir süngerle silip kurumadan ütüleyin.

İpekli elbise be bluzlarınızdan ter lekesini çıkarmak için bunları içinde bir çay kaşığı asit oksalik erittiğiniz ılık suya bastırın, birkaç dakika bekletin sonra da bol suyla durulayın.

Yağ  Lekesi: Taze lekelerde her iki taraftan talk pudrası serpilir. Leke pudra ile kaplanır. Temiz bir kumaş arasına konulduktan sonra üstünden orta sıcaklıkta ütü geçirilir. Gerekirse yeniden pudra serpilerek aynı işlem tekrarlanır.

 • Bitki ve hayvan asıllı yağlar, benzinle temizlenebilir. Madeni yağları temizlemek için ise lekenin üstüne gliserin sürdükten sonra bol sabunla yıkanmalı. Yıkanmayan kumaşlara ise gliserin sürdükten sonra, gliserin kurutma kağıdına emdirilmeli. Sürülen gliserin tamamen emilinceye kadar kurutma kağıtlarını değiştirin.
 • Sıçrayan yağlar: Kızartma yaparken ne kadar dikkat etsek de tamamen engelleyemeyiz. Bunları temizlemek için en etkili temizleyici ispirtodur.
 • Zeytinyağı lekesini elbiseden çıkartmak için sakın su ya da kolonya kullanmayın. Hemen bir lokma ekmek içini yuvarlayıp lekenin üstüne gezdirin çıkacaktır.

Zift Lekesi: Üstüne vazelin sürüp bir saat bekletmeniz sonra da lekeyi her eczanelerde rahatlıkla bulabilceğiniz eterle silmeniz yeterlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.