Laptopların Pil Ömrünü Uzatmak

Diz üstü bilgisayarların kullanımının rahatlığı gayet açık. Ama gün geçtikçe pil ömrü azalıyor ve prize bağlı bir şekilde kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Laptoplarınız eskidiyse ve şarjı ilk günkü kadar çok dayanmıyorsa sizlere birkaç öneride bulunacağım. İşinize yarayacağına eminim.

Gereksiz ağları kapatın

Bilgisayara bağladığınız usb leri çıkarmayı unutmayın. İşletim sistemindeki Bluetooth ve WiFi gibi gereksiz uygulamaları kapatın. Görev çubuğundan kapatabiliyorsunuz. Gerek olmadığı sürece boşuna enerji harcamaktan başka bir işe yaramıyorlar.

Zamanlanmış görevler

Virüs taramaları günde belirli saatlerde çalışıyor ama bu sırada şarjın azalmasını da sağlıyorlar. O sırada böyle bir tarama gereksizken bu görevin çalışması şarjın azalmasına yani 15 dk gibi bir gücün boşa gitmesine neden olur.

CD-DVD oynatıcısı

Eğer çok gerekli değilse CD ve DVD yi kullanmayın. Çünkü tahmin edemeyeceğiniz kadar enerji yakarlar ve laptopların pilini çabuk bitirirler.

Pili çıkartın

Genellikle laptop prize bağlı olarak kullanılıyorsa, bu pilin gün geçtikçe yıpranmasına neden olur. Bunu önlemek ve pilin ömrünü uzatmak için, şarj %100 dolduğunda bilgisayarı kapatın ve pili çıkarın. Prize bağlı bir şekilde kullanmaya başlayın.

Kullanılmayan uygulamaları kapatın

PC lerinizi açtığınızda arka planda bir çok uygulama, kullanılmadıkları halde enerji harcarlar. Bunun için bilgisayarda MSconfig uygulamasını bulduktan sonra çalıştırın. Böylece bilgisayarınızı açtığınızda ki çalışacak uygulamaları teker teker siz ayarlayabilirsiniz. Mesela çok nadir kullanılan kamera uygulamaları ve USB sürücülerinin çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.