Laptop Isınmasını Önlemek

Dizüstü bilgisayarlar zamanla fazla ısınmaya ve ses çıkarmaya başlarlar. Fazla ısınması kışın sizin için iyi bir şey gibi görünse de aslında bu bilgisayara zarar veren bir uyarıdır.

Laptopların çok fazla ısınma problemini çözmek için aşağıdaki önerileri uygulayarak çözülebilir. Film seyrederken veya oyun oynadığınız sırada laptopunuzun fan kısmından ses çıkıyorsa yada ısınıp kapanıyorsa;

Fan bölümünün toz olma olasılığından dolayı elektrik süpürgesi ile tozları temizleyebilirsiniz. Dış kısmını da bir allık fırçası tarzı fırçayla temizleyebilirsiniz.

Diz üstü bilgisayarlarının ısınmasını azaltmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

  • Laptoplarınızı masa gibi düz bir yerde kullanın
  • Kullandığınız sırada fanın önü açık olmalıdır
  • Bilgisayar sürekli fişe takılı kullanılıyorsa pili çıkartıp kullanın. Pil takılı olursa çabuk ısınır ve bilgisayarın ısısı çoğalır
  • İnternet kablosu ile internete giriyorsanız wirelees düğmesini etkisiz hale getirin.
  • Denetim masası, güç seçenekleri bölümünden güç tasarrufu kısmını işaretleyin
  • Laptopunuza iyi bir laptop soğutucusu alabilirsiniz. Bu sayede havayı çoğaltarak soğumasını sağlarsınız

Bütün bunları yaptığınız halde bilgisayarınız hala ısınıyorsa, laptopun içini açıp temizlemek gerekiyor. Eğer garantisi devam ediyorsa servisine verip bu işlemi kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Garantisi yoksa bilgisayarcılarda bu işlemi 20-40 lira civarı bir ücret ödeyerek yaptırabilirsiniz.

Eğer kendiniz yapacaksanız çok dikkat etmelisiniz. Bazı laptoplarda her bölümün tek tek sökülmesi gerekiyor. Bunun için gerekli aletlerinizin olması lazım. Yoksa laptop zarar görebilir.