Kuzu Film Yorumları

Kutluğ Ataman’ın yeni filmi Kuzu, bu hafta vizyona giren yeni filmlerden biri. Taşralı bir ailenin hikayesini anlatan filmde maddi sıkıntıların doğurduğu olaylara değiniliyor.

Mert, sünnet olmak üzeredir ve ailesi adetlere göre bir kuzu kesmek istemektedir. Ama paraları olmadığı için bütün aile parayı denkleştirebilmek için çalışmaya karar verir. Sünnet arifesinde Mert’e gösterilen ilgi, abla Vicdan’ı kıskançlık krizine sokmuştur. Bu yüzden “kuzu alamazlarsa seni kurban edecekler” diyerek Mert’i korkutmaya başlar. Baba iş bulup parayı denkleştirebilecekken arkadaşları tarafından aklının karışmasıyla olaylar başka bir hal alır.

Filmde alkışı hak eden en önemli isim ise Mert’i canlandıran küçük oyuncu Mert Taştan. İlk oyunculuk deneyimi mi bilmiyorum ama küçük yaşına rağmen oldukça etkileyici performanslar sergiliyor. Film hakkında iyi yada kötü bir şey söylesek de, Kuzu birçok festivalde ödüllerin sahibi oldu. Film, Altın Portakal En İyi Film, Altın Portakal SİYAD En İyi Film ve Altın Portakal Behlül Dal Jüri Özel Ödüllerini alırken, filmin oyuncularından Nesrin Cavadzade, Altın Portakal En İyi Kadın Oyuncu Ödülünün, Nursel Köse ise Altın Portakal En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünün sahibi oldu. Film aldığı ödüller ile tartışma yaratırken, hak edip hak etmediğini ben izleyiciye bırakıyorum. Ama bence film evet birçok filmden başarılı, ama çocuk oyuncu haricinde oyuncuların ödül alacağı kadar abartılı bir film değil.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.