Kuru Temizleme

Sağlık 01 Mayıs 2017 - 14:50 464 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Kuru Temizleme

Kuru temizleme, yapılan işlem sırasında kullanılan maddelerin içeriğinde hiç su bulunmaması sebebiyle bu adı almıştır. Kuru temizlemenin tarihi, antik çağlara kadar dayanmaktadır. İlk olarak Paris’te, tesadüfen petrol türevi bir maddenin, lekeyi çözdüğü görülmüş ve ilk zamanlarda gaz yağı ve benzin türü maddelerle bu işlem yapılmıştır. 1930’lu yıllarda yanıcı olmayan, sentetik solventin tanıtılmasıyla birlikte, kuru temizleme işleminde bu madde kullanılmaya başlanmıştır. Şu anda da birçok kuru temizleme firması solvent kullanmaktadır.

Günümüzde artık kadınların da iş hayatında olmasıyla birlikte, kuru temizleme firmaları hem zamandan, hem de iş yükünden bizleri kurtarmaktadır. Kabanlar, abiyeler, yorgan ve battaniyeler, perdeler, yün kazaklar, ipek kumaşlar kuru temizleme sayesinde, ilk günkü gibi tertemiz ve yıpranmamış olarak yıllarca kullanılır. 

 Çok sevdiğiniz bir kıyafetiniz lekelendiğinde; kesinlikle başka bir işlem uygulanmadan (tuz,  kolonya, limon, sirke, tiner, oda parfümü… gibi) direk kuru temizlemeye götürülmesi gerekmektedir. Kumaşa yapılan yanlış müdahale lekenin kumaş üzerinden          çıkmasını zorlaştırmakta hatta bazen imkansız hale getirmektedir. Bu aşamada yapmanız gereken, mobilinizden İşimdüştü’ye girerek en yakın kuru temizleme firmalarını öğrenmek. Size en yakın kuru temizleme firmalarıyla iletişim kurmak için lütfen tıklayınız.

Kurabiye Fincan

Kuru temizlemede ilk olarak, alınan ürünler kumaş ve rengine göre ayrılır,  daha sonra lekeli bölge varsa, profesyonel leke çıkarıcılarla, ön leke çıkarma işlemi uygulanır. Uzman kişiler tarafından leke kontrolü yapılıp, kumaş kuru temizleme makinasına hazır hale getirilir. Kuru temizleme makinasında kullanılan çözelti, kıyafetin üzerinde bir süre bekletilir ve ısıyla birlikte çözeltinin ve lekenin gitmesi sağlanır. Makinada kullanılan çözelti, tekrar kullanılmak üzere bir yerde toplanır. Makinadan çıkan ürünler, tekrar kontrol edilerek ütülemeye gönderilir.

Kuru temizlemenin sadece kıyafetleri temizlemek için değil, aynı zamanda kıyafetleri ütülemek için de olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ütülemesi zahmetli olan pileli etekler, jilet gibi olmasını istediğimiz pantolon ve gömlekler için de profesyonel bir hizmet. Özellikle bayanların bahar temizliğinde imdadına yetişecek, onları büyük bir zahmetten kurtaracak harika bir yardımcı.

Sık yapılan kuru temizlemenin kumaşa zarar verdiği söylenir. Tam tersine kuru temizleme, kumaşın elyaf aralarında oluşan kiri temizler. Zamanla kumaşın yıpranmasına neden olan kirler, kuru temizleme sayesinde temizlenerek, kumaşın daha uzun ömürlü olmasını sağlar.  İşimdüştü hayatımızı kolaylaştıran, kısa zamanda birçok firmayla iletişim kurmamızı sağlayan mükemmel bir oluşum. İş hayatından geriye kalan kısa zamanda ütü ve çamaşırlarla uğraşmak yerine, ailenize, sevdiklerinize ve kendinize zaman ayırmak istiyorsanız lütfen web sitesini ziyaret ediniz.


ETİKETLER:
Sinan
sinanguzel01@hotmail.com

Özel sektör çalışanı, internet sever, Ç.Ü. mezunu. Biraz futbol, biraz web, biraz teknoloji derken her şeyden bir şey...

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Psikolojik Ağrı Hakkında Her Şey (Nedir? Nerelerde Olur? Nasıl Geçer?)

Herhangi bir fizyolojik sebep olmadan, bedenin farklı yerlerinde sürekli bir ağrı ya da acı hissedilmesine ...

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar

Kadınlara verilen en kutsal görev hamileliktir elbet. Hayatlarını baştan aşağı değiştiren bu mucizevi olay ...

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Çaylar

Havanın bir sıcak bir soğuk olduğu şu günlerde ne giyeceğimize karar vermeden dışarı çıkıp soğuk almamak el...

Gastroenteroloji Bilim Dalı Nedir?

Gastroenteroloji nedir? Yemek borusunda...

BU MAKALEYE YORUM YAP