Kokuları Gidermek İçin Pratik Bilgiler…

Ağız Kokusu: ağız kokusu için kahve çekirdeği çiğneyin.

Ağızdaki Soğan Kokusu: Birçok kimse soğan kokusundan çekindiği için soğan yemez. En iyisi soğan yedikten sonra ağızda biraz ekmek kabuğu veya maydanoz çiğnemektir.

Balık Kokusunu Gidermek İçin: Balık pişirdikten sonra mutfakta kalan kötü kokuyu gidermek için, yarım limon kesin. Ocağınızı yakın ve çok kısık ayara getirin. Limonu ateşin üzerine oturtun. Yavaş yavaş yanacak olan limon hem balık kokusunu yok edecek, hem de mutfağınıza hoş bir koku yayacaktır.

Balık kokusunu tabaklardan, çatallardan, bıçaklardan çıkarmak için yıkama suyuna bolca kahve telvesi atın. Telve balık kokusunu emecektir. Sonra da bol su ile durulayın.

Boya Kokusunu Gidermek: Boya kokusundan rahatsız oluyorsanız bunun önlemini boya yaparken y da işlemi bitince alabilirsiniz.

Taze Boya Kokusunu Gidermek İçin İki Çareden Yararlanabilirsiniz;

1- Boya kutusuna, litre başına 2 çorba kaşığı vanilya karıştırın.

2- Boyadığınız odaya, içinde kesik br soğan bulunan soğuk su dolu bir kap yerleştirin. Ekmek içiyle doldurulmuş bir tabak da aynı işi görecektir.

Yeni boyanmış bir odanın boya kokusunu yirmi dört saat içinde tamamıyla geçirmek mümkündür. Odanın orta yerine, içinde kireç kaymağı bulunan bir tabak koyun. Pencere ve kapıları sıkı sıkı kapayın ve yirmi dört saat böylece bırakın. Bu süre dolduktan sonra kapı ve pencereleri açarak odayı havalandırın.

Buzdolabı Kokuları :  Buzdolabındaki kötü kokuları yok etmeniz için size birkaç önerimiz var;

Buzdolabındaki yiyeceklerin kokuları birbirine karışır. Ve kapısı açılınca etrafa ağır bir koku yayılır. Küçük bir kaba biraz süt koyup buzdolabınızın bir köşesine yerleştirirseniz sütün istenmeyen bu kokuları emdiğini görürsünüz.

Buzdolabınızın içi kokuyorsa bu kokuyu gidermek için bir miktar vanilyayı suda eritip dolabınızın içini bu karışıma batırdığınız bezle ovarak silin. Kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

Buz dolabınızı temizlemek ve kokusunu gidermek için sabunlu temizleme suyuna biraz karbonat atın.

Buzdolabındaki kavun kokusu son derece rahatsız edicidir. Bunu gidermek için dolaba sirke ile ıslatılmış bir peçete koymanız yeterli olur.

Büfe Küf Kokuyorsa: Bütün bir kış kapalı kalan yazlık evlerin büfeleri küf kokar. Bu kokuyu gidermek için önce büfeyi boşaltıp sabunlu suyla bir kez daha silip kuruması için tüm kapıları açık bırakılmalıdır. Daha sonra da her katına bir tutam karanfil yerleştirilirse birkaç gün içinde küf kokusu kaybolur.

Dibi Tutan Yemeklerin Kokusu: Yemeklerin dibi biraz yandığı zaman, yemeğin dibini karıştırmadan üstten yemeği alın. Başka bir tencereye geçirin ve içine birkaç dilim limon atarak yine bir süre pişirin. Yanık kokusu gidecektir.

Ekmek Tahtasının Kokusu: Ekmek tahtasının kokusunu gidermek için tahtayı ikiye böldüğünüz bir limonun kesik yüzüyle iyice ovun.

Ellere Sinen Soğan Kokusu: Soğan soymaya başlamadan önce parmaklarınızı sirkeye batırırsanız soğan kokusu ellerine sinmez.

Ellerinizdeki soğan kokusunu çıkarmak için haşlanmış patatesle ellerinizi ovmayı deneyin.

Soğan doğrarken elleriniz kokuyorsa elleri tuz ile ovalamak suretiyle kokuyu giderebilirsiniz.

Bir başka yöntem de elleri diş macunu ile yıkamaktır. Bunu sarımsak kokusu içinde uygulayabilirsiniz.

Kavanozdaki Kokuları Giderin: Kavanoz ve şişelerinizi yeniden kullanmak istediğiniz zaman garip bir kokuları olduğunu fark edersiniz. Bu kokuları yok etmek için, yarısına kadar soğuk su koyun. Suyun içine de bir çorba kaşığı hardal atın. Hardallı suyu iyice çalkalayın. Sonra da bir kaç saat şişeyi içindeki hardallı suyla bırakın iyice çalkaladıktan sonra, şişeleriniz ve kavanozlarınız kullanılmaya hazırdır.

Fırındaki Kötü Kokular İçin: Fırınınıza sinmiş yemek kokusu için fırının ortasına yarısı sirke yarısı su ile doldurulmuş bir tava koyun. Fırınınızı bir kaç dakika çalıştırın. İstenmeyen kokuların kaybolduğunu göreceksiniz. Artık gönül rahatlığıyla yeni yaptığınız yemeği fırına sürebilirsiniz.

Kızartma Kokusu: Kızartma yaparken mutfağınızın kötü kokmasını istemiyorsanız kızartma işlemi sırasında ocağın diğer gözünde bir tencerede sirkeli su kaynatın.

Kullanılmayan Çaydanlıklar: Kullanılmayan çaydanlıklar zamanla pek de hoş olmayan bir koku edinirler. Bunu önlemek için en kolay yöntem kullanmadınız süre içinde çaydanlıklarınızın içine bir parça kesme şeker koymaktır.

Lahana Kokusu: Lahana çok besleyici ve lezzetli bir sebzedir. Yalnız pişerken pek de hoş olmayan bir koku yayılır. Üstelik bu koku diğer odalara da siner. Bu durumu önlemek için lahanayı pişireceğiniz tencerenin içine küçük bir torbaya yerleştirilmiş ekmek içi koyun. Böylece lahananız kokusuz pişecektir. Torba içinde olduğundan ekmek içinden kurtulmanız da çok kolay olacaktır.

Sigara Kokusu: Bir odada birkaç kişinin sigara içmesi, odanın havasını bir anda kirletecektir. Evi ve odayı havalandırdıktan sonra da bazı zamanlar sigara kokusunun geçmediğini ve odaya yerleştiğini fark ederiz.

Fazla sigara içilen odaları iyice havalandırdıktan sonra az miktarda oda spreyi sıkarak odanıza hoş bir koku getirebilirsiniz. Bu spreylerden istediğiniz çiçeğe ait olanı seçin.

Sigara kokusunu yok etmek için mum yakmayı da deneyebilirsiniz.

Toprak Kapların Kokusu: Güveç yapmak için kullanılan kapların yemeklerinize toprak kokusu vermesi için kullanmadan önce kabı ısıtın, içine bir bardak sirke dökün, soğumasını bekleyin. Bundan sonra gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Yemek Kokuları: Yemek kaplarındaki yemek ve balık kokularını bertaraf etmek için limon kabuğu ile ovun. Sıcak sirke ile yıkamak da aynı neticeyi verir. Veya sabunlu suyun içine katılacak bir kaşık kahve kokuları giderecektir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.