Köksüz (Film Eleştirisi)

Yönetmenliğini Deniz Akçay Katıksız’ın yaptığı Köksüz filmi, aile yaşamı psikolojik açıdan ele alınarak sinemaya aktarılan bir film. Köksüz, ödüllü de bir film. Adana Altın Koza Film Festivali’nde ‘Yılmaz Güney Ödülü’nün sahibi oldu. Ayrıca filmin oyuncularından Savaş Alp Başar’da Umut Veren Genç Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü.

Film, İzmir’de geçiyor. İzmir’in varoş semtlerinden birinde çekilen film, temizlik hastası bir kadın ve 3 çocuğunun hayatını anlatıyor. Obsesif kompulsif anne, öyle bir haldeki çocuklarının mutlu olmasına bile katlanamayan bir kadın. Babalarının evi terk etmesi çocukların üzerinde olumsuz etkiler bırakmış. Evdeki bireylerin rolleri değişmiş. Evin büyük kızı Feride(Ahu Türkpençe), anne rolünü üstleniyor. Feride’nin 2 de kardeşi var. 17 yaşında ergen erkek kardeşi İlker ve başaralı küçük kız kardeşi Özge… Filmde anlatılmak istenilenler 82 dakikaya sığdırılmış.

17 yaşındaki İlker, annesi yaşlarında bir kadınla birlikte oluyor. İlker karakterini canlandıran Savaş Alp Başar, usta oyuncu Savaş Başar’ın torunu oluyor. Benim Hala Umudum Var dizisiyle tanıdık onu. Bu filmde annesi Lale Başar ile ilk kez aynı projede yer alıyor.

Yönetmenin ilk film deneyimi olmasına rağmen, başarılı sayılabilecek bir film ortaya çıkmış. Psikolojik türü yerli film kategorimizde pek yer almazken Köksüz bu kuralı kırmayı başarıyor.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.