“Kocan Kadar Konuş” Kitabı

30 yaşına gelmiş ve hala evlenemediyseniz, bu kitap tam da size göre. Aslında benim daha 30’uma daha çok olmasına rağmen okuduğum, her genç kıza hitap eden, anlatım dili ile mutlaka kendinizden bir şey bulabileceğiniz bir kitap. Çünkü 20’sini geçen her genç kıza evlenme yaşı gelmiş diye bakılıyor. Yalnız olmadığınızı ve yaşadığınız duyguları Şebnem Burcuoğlu kitap sayfalarına serpiştiriyor.

Öncelikle şunu söyleyeyim bu kitap, yazar Şebnem Burcuoğlu’nun başından geçenler gibi görünse de hikaye tamamen onun uydurması. Belki de kendi yaşadıkları ama hikaye de başka bir kişinin başından geçenler olarak anlatılıyor. Kitaba başlarken ilk önce öyle zannetseniz de “Merhaba ben Efsun” cümlesini okuduğunuz an kendinizi kurmaca bir hikayenin içinde buluyorsunuz. Aslında en zoru da budur. Başından geçen olayları günlük tutar gibi kitaba dönüştüren birçok kişiyi gördük. Bu kitap onlardan daha doğal ve daha inandırıcı.

Kitabın konusundan bahsetmek gerekirse;
30 yaşına gelmiş Efsun’un ailedeki bütün kadınlar tarafından evlilik baskısı yaşaması anlatılıyor. Efsun, kendine pek bakmayan, makyaj yapmayan sade ve rahat giyinişli bir kız. Çirkin bir kız değil, sadece kendine bakmıyor. Her şey 23 yaşındaki kuzeninin evlenmeye karar vermesiyle başlıyor aslında. Ondan yaşça kuzenin evlenmesi onu biraz evlilik konusunda düşünmeye itiyor. Aslında evde kalmış bir kız değil Efsun. Evlenmemek tamamen onun tercihi. Kendini çalışma hayatına adayan, çok okuyan bir kız. 3 sevgilisinin de onu aldatması ve evlilik düşünmüyoruz diyip aldattıkları kadınlarla evlenmesi, Efsun’u ister istemez evlilik kurumundan da uzaklaştırıyor. Ortaya da Kocan Kadar Konuş kitabı çıkıyor. İsterseniz kariyerinizde en yüksek noktalara ulaşın, hala evlenmediyseniz bir hiçsiniz!

Kitabın arka kapağında da yer alan, bu durumu en iyi anlatan kuşkusuz şu cümle:

“Sözün özü, kocan varsa varsın, yoksa da geçmiş olsun. Hele ki bir de 30’una gelip de bekar kaldıysan bu dünyada yatacak yerin yok!”

Kitaptan ufak alıntılar… Bunlar sadece bir kısmı. Daha neler var neler…

İlk cevabı vermek için yarım saat bekledikten sonra diğer mesajlara hemen cevap vermek caiz midir hocam?

Ben evlenmeyi düşünmüyorum. Son derece bekarım.

Ey Türk kızı! Birinci vazifen, 10 saniyelik basit bir konuyu 1 saatlik problem yumağına dönüştürmek üzere erkeğine trip atmak, onu çıldırtmak, zıvanadan çıkarmaktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.