Kocan Kadar Konuş Film Yorumları

Şebnem Burcuoğlu’nun ilk kitabı Kocan Kadar Konuş, çıktığı günden itibaren çok satanlar listesinde ki yerini almıştı. “%100 Türk kızı” etiketiyle hikayesini destekleyen Burcuoğlu, 30 yaşına gelip de hala evlenmeyen kızların aileleri tarafından maruz kaldığı baskıyı, Efsun üzerinden komik bir dille anlatıyor. Kitap çok sevildiği için sinemaya uyarlandı ve dün itibari ile vizyondaki yerini aldı.

Başrollerinde Murat Yıldırım ve Ezgi Mola’nın yer aldığı Kocan Kadar Konuş’un yönetmenliğini ise “Patron Mutlu Son İstiyor” filminin de yönetmenliğini yapan Kıvanç Baruönü üstleniyor. Öncelikle şunu söylemeliyim ki kitap uyarlaması filmler her zaman büyük bir risk taşıdığı için güzelim kitabı ne hale getirecekler acaba diye çok düşündüm. Fragmanı izledikten sonra kendimi “kitabın aynısı yaaa” derken buldum. İzledikten sonra da fikrim değişmedi. Bir kitap ancak bu kadar güzel uyarlanabilirdi. Hiçbir diyalog hikayeden çıkarılmamış, üstüne daha da eklenmiş. Bunun en büyük nedeni ise kitabı senaryoya dönüştürme işini öykünün sahibi Şebnem Burcuoğlu’nun filmin yönetmeni ile birlikte yapmasıdır.

Kocan Kadar Konuş, yıllar sonra eski aşkı Sinan’la karşılaşan Efsun’un, çevresi kadınlarla dolu hayatını anlatıyor. Doğal olup Sinan’ı elde edebilecekken, ailedeki kadınlardan aldığı tavsiyelerle Sinan’ı kaybetme noktasına gelişini seyrediyoruz. Kitaptaki Efsun ve Sinan karakterlerini Ezgi Mola ve Murat Yıldırım’ın canlandırması ise “çok iyi bir seçim olmuş” dedirtiyor insana. Çünkü okurken kafamda tam da Ezgi Mola gibi bir tip canlandırmıştım. O yüzden film için “Efsun’u kim canlandırsın isterdin” diye sorsalar ilk aklıma gelecek isim Ezgi Mola olurdu. Ama Murat Yıldırım için ise aynı şeyi söylemek zor. Karaktere uymadığından mı? Tabi ki değil. Onu bu zamana kadar komedi filmlerinde hiç görmediğimden ve bu tip bir rolü kabul etmeyeceğinden elbette. Rolü kabul ederek hem kendi için hem de biz izleyenler için büyük bir iyilik yapmış oldu. Çünkü Sinan kitapta yakışıklı, uzun boylu, her genç kızın hayal ettiği düzgün ve saygılı bir erkek karakteriydi. Filmde de bu özelliklerini aynen koruyor.

Film, özellikle her kızın eğlenerek izleyeceği türden. Tam bir kadın filmi diyebiliriz. Hangi kadın belli bir yaşa geldiği vakit, evlilik baskılarına maruz kalmamıştır ki? Bunun okumakla, kültürle hiç alakası yok üstelik. Kitabın yazarı Şebnem Burcuoğlu, Bilkent Mezunu, Boğaziçi’nde master yapmış, Nişantaşılı bir kadın. Bu zamana kadar ailesi tarafından evlilik üzerine hiç baskı almamış. Ama 30 yaşını geçtikten sonra ailesi çeyizlerini öne çıkararak gizli bir mesaj vermeye çalışmışlar. Yani genç yaşta evlenen bir kızın havasından geçilmezken, sen kariyerin zirvesine de çıksan, hiçsin demektir. Yani demem o ki Kocan varsa varsın, Yoksa geçmiş olsun…

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.