Kış Uykusu Film Yorumları

Türk sinemasının başarılı ismi Nuri Bilge Ceylan, Uzak filmi ile başlayan Cannes serüvenine, son filmi Kış Uykusu ile Altın Palmiye ödülünü de eklemeyi başardı.

Filmin hikayesi; senelerdir tiyatroyla ilgilenen Aydın babasından kalan Kapadokya’daki bir otelin işletmeliğini yapmaktadır. Aydın burada genç eşi Nihal ve eşinden boşanmış olan kardeşi Necla ile yaşamaktadır. Ama hepsi fikir uyuşamazlıkları nedeniyle devamlı tartışma içerisindelerdir.

Film en başlarda tahmin edilebilir bir hikayeye sahip gibi görünse de ilerledikçe hiç de öyle olmadığı açıkça görülüyor. Şunu belirtmeliyim ki film 3 saat 16 dakika sürüyor. Ama film sona erdiğinde 3 saatin nasıl geçtiğine inanamayacaksınız. Bu nedenle film oldukça akıcı ve hiç sıkmıyor.

Kış Uykusu, sessiz sakin ve sıkıcı bir film gibi görünse de içerisinde oldukça fazla mizah da barındırıyor. Filmde gülebileceğiniz oldukça fazla sahne var. Filmin Kapadokya’da çekilmesi de görsel açıdan ayrı bir güzel olmuş. Kapadokya’nın eşsiz manzaraları filmi daha da zenginleştirmiş. Filmde Shakespeare ve Çehov gibi isimlerden alıntılar da mevcut. Film aldığı ödülü sonuna kadar hak eden muhteşem bir film. Tek bir kusur söylemek gerekliyse eğer, oda Nuri Bilge Ceylan’ın da belirttiği gibi oyuncuların edebi dillerinin çok güçlü olmasından dolayı filmin bazı sahnelerinin inandırıcılığını düşürmeleridir.

İyi seyirler dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.