Kırımlı Film Yorumları

Başrollerinde Selma Ergeç ve Murat Yıldırım’ın yer aldığı Kırımlı, dün vizyona giren iddialı filmlerden biri. Bir dönem filmi olan Kırımlı, daha çok hikayeyi odak noktaya koyan, olayların geçtiği dönemi pek fazla göze sokmayan bir film.

Kırımlı, Cengiz Dağcı’nın Korkunç Yıllar kitabından sinemaya aktarıldı. Genel konu olarak 2. Dünya Savaşında rehin tutulan Tatar ve Türk esirlerin başlarına gelen olaylar ele alınıyor. Murat Yıldırım’ın canlandırdığı Kırımlı Sadık, trene bineceği sırada Maria’yı görür ve yardımına yetişir. İlk olarak Rusların yanında savaşan Sadık, Almanlara esir olduktan sonra Almanların yanında görevini devam ettirir.

Filmde kullanılan kostümler ve mekanlar gerçekçiliği artırmış. Kırımlı için 2. Dünya Savaşını uyarlayan en iyi film denilebilir. Filmde Türkçe’nin yanında Almanca ve Rusça gibi dillerde kullanılmış. Maria’yı canlandıran Selma Ergeç de filmde bozuk bir Türkçe ile rolünü canlandırıyor. Normalde Almancasının çok iyi olduğunu bildiğimiz oyuncunun aksan bozukluğuna biraz daha çalışması gerekiyor. Özellikle oyunculuğu ve güzelliğinin dışında yabancı dilinin de iyi olması, Maria rolüne seçilmesinde büyük bir avantaj olduğunu düşünürsek Selma Ergeç aksan gerçekçiliğinde bir eksi puan alıyor. Murat Yıldırım ise oyunculuğu dışında ülkemizi de aşan bir popülariteye sahip olduğundan film için oldukça iyi bir seçim olmuş.

Kısaca Kırımlı, bu hafta vizyona giren dikkat çeken filmler arasında yer alıyor. Uzun süren çekimlerden sonra oldukça emek harcanan filmi seyrederek bir şey kaybetmezsiniz. Aksine başarılı bir uyarlamayı sinemada seyretmiş olursunuz.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.